Odnaleziono mumię Hatszepsut
Odnalezienie mumii pierwszej egipskiej kobiety-faraona, to wielkie odkrycie. "Jesteśmy na sto procent pewni, to jest mumia Hatszepsut" – powiedział egipski archeolog Zahi Hawass.
Mumia Hatszepsut leżała w skromnym grobowcu w Dolinie Królów należącym do jej niani Sit-Ra (grobowiec KV 60). Mumię odkryto już w 1903 roku, ale dotychczas nie można było ustalić do kogo należała i opisywano ją jako mumię nieznanej kobiety. Istniały co prawda podejrzenia, że może to być mumia królowej, gdyż miała lewą rękę położoną na piersi, co przypominało układ rąk królewskich mumii, ale nie był to dość mocny argument. W grobowcu tym znaleziono też drugą mumię, którą przypisano niani Sit-Ra.
By zidentyfikować mumię królowej, Hawass postanowił wykorzystać nowoczesne tomografy komputerowe tworzące trójwymiarowy obraz prześwietlanych obiektów. Prześwietlono nim sześć anonimowych mumii kobiecych, a także kilka innych obiektów, w tym drewnianą skrzynkę z imieniem Hatszepsut (odkrytą w 1881 w tzw. skrytce królewskiej w Deir el-Bahari). Prześwietlenie wykazało, że w skrzynce znajduje się też odłamany ząb. Okazało się, że dokładnie pasuje on do ubytku w zębach anonimowej mumii ze zgiętą ręką. Wynik analiz stomatologicznych potwierdziły badania DNA uzyskanego z zęba i z mumii.
Badania zidentyfikowanej mumii wykazały, że Hatszepsut w chwili śmierci była otyłą, około 50-letnią kobietą. Miała zepsute zęby i najwyraźniej zmarła na raka kości.
Brak komentarzy | Dodaj komentarz |