Ruiny miasta sprzed 2500 lat
Archeolodzy odsłonili we wschodnich Indiach pozostałości miasta sprzed 2500 lat, które prawdopodobnie było większe niż starożytne Ateny.
Odkrycia dokonano na stanowisku Sishupalgarh, na obrzeżach miasta Bhubaneśwar - stolicy stanu Orissa - gdzie znajdują się też ruiny starożytnego fortu.
Zespół archeologów z Indii i USA pod ruinami fortu w Sishupalgarh odnalazł pozostałości starożytnego miasta, a wśród znalezisk znajduje się jak dotąd osiemnaście dużych kolumn, pozostałości wyrobów ceramicznych domowego użytku i zdobienia z terakoty.
Zdaniem Moniki L. Smith, głównego archeologa z Uniwersytetu Kalifornijskiego, stanowisko Sishupalgarh jest wśród stojących zabytków starożytnej architektury - odkrytych dotąd w Indiach - najbardziej widoczne.
Naukowcy sądzą, że odkryte miasto istniało około 2500 lat temu i mogło być zamieszkane przez około 25 tysięcy ludzi, co ponad dwukrotnie przewyższa liczbę mieszkańców starożytnych Aten.
Miasto posiadało cztery bramy, masywne mury i rozciągało się na dużym obszarze, co świadczy o jego dużym znaczeniu w swoich czasach.
Odkryte podczas wykopalisk kolumny były, zdaniem naukowców, częścią gigantycznej budowli, która prawdopodobnie służyła publicznym zgromadzeniom lub pełniła specjalne funkcje ceremonialne.
Jak dotąd archeolodzy nie zdołali ustalić, co mogło być przyczyną zniszczenia tak dużego miasta, ale dalsze prace wykopaliskowe i odkrycia być może pomogą im rozwiązać zagadkę jego upadku.
1 celny komentarz | Dodaj komentarz |
Użytkownik | |
Dodano: 2008-04-17 A jaka cywilizacja (lud) wzniósł to miasto wiadomo? |