Świątynia Jupitera odkryta w Rumunii
Rumuńscy archeolodzy odkryli pozostałości świątyni Jupitera w środkowej Rumunii, w stolicy Dacji z czasów, gdy była ona rzymską prowincją - donosi serwis internetowy China View.
Odkrycia dokonano na stanowisku Sarmisegethusa, położonym na Wyżynie Transylwańskiej w środkowej części kraju.
Jak wyjaśnił Ioan Piso z Narodowego Muzeum Historycznego Transylwanii, naukowcy od wielu lat szukali miejsca położenia Kapitolu w Sarmisegethusa. Był on jedną z najważniejszych świątyń w Dacji w czasach panowania rzymskiego (106-271 r. n.e.).
Naukowcy odsłonili dopiero pierwszy fragment budowli, a kolejne jej części będą stopniowo odkrywane w trakcie dalszych prac wykopaliskowych.
Świątynia była poświęcona Jupiterowi, a także pozostałym bóstwom z rzymskiej triady kapitolińskiej, tzn. Junonie i Minerwie.
Rzymianie zwykle wznosili tego typu świątynie w każdym zdobytym mieście, opierając się na pierwowzorze znajdującym się w Rzymie.
Kapitol w Sarmisegethusa jest wyjątkowy ze względu na dedykację umieszczoną na gmachu, mówiącą o oficjalnym wprowadzeniu kultu Jupitera w rzymskiej prowincji Dacja.
Według naukowców, miało to miejsce w około 150 r.n.e., a dzień dedykacji - 23 maja według kalendarza juliańskiego - stał się jednym z największych świąt w Dacji. (PAP)
Brak komentarzy | Dodaj komentarz |