Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl



W Chinach odkryto grobowiec

Chińscy archeolodzy zakończyli prace wykopaliskowe prowadzone na starożytnym cmentarzu sprzed około 1500 lat odkrytym w środkowych Chinach - donosi serwis internetowy China Central TV.
Odkrycia dokonano na stanowisku w Anyang, dawnej stolicy dynastii Shang Yin (ok.1767-1122 r. p.n.e.), w dzisiejszej prowincji Henan.

Najnowsze znalezisko pochodzi z czasów Wschodniej Dynastii Wei (534-550 r. n.e.), a odkryte na cmentarzu grobowce i wydobyte artefakty należą - zdaniem ekspertów - do najważniejszych chińskich odkryć archeologicznych roku.

Ten największy odnaleziony dotychczas kompleks grobowy jest w całości zbudowany z cegieł. Aleja o długości 10 metrów prowadzi do komory grobowej, oskrzydlonej trzema łukowo sklepionymi przejściami i ciężką kamienną bramą.

W grobowcu znajdują się dwa dobrze zachowane szkielety - 50-letniego mężczyzny i 30-letniej kobiety. Wraz z nimi do grobu zostało złożonych blisko 200 posążków o kształtach zwierząt: świń, psów, kur i rogatego bydła.

Zdaniem archeologów, znaki i malowidła ozdabiające ściany grobowca wskazują, że pochowana para należała do elity ludu nomadów, zamieszkujących północną część kraju.

W kolejnym grobowcu odkryto doskonale zachowane malowidła, przedstawiające w obrazkowym stylu jedną ze starodawnych legend. Inskrypcja na końcu malowideł głosi, że ten grobowiec został zbudowany w 548 r.

Trzy dynastie Wei, panujące w północnych Chinach w okresie IV-VI w. n.e., zostały założone przez władców plemion tunguskich, które szybko uległy wpływom tradycyjnej kultury chińskiej. (PAP)

Artus :: 2007-11-28

2 celne komentarzeDodaj komentarz
Redaktor


Dodano: 2007-12-04
Ciekawe odkrycie. Swoją drogą nie pamiętam by w kulturze Chin budowano tak wielkie grobowce.. Oczywiście istniał kult zmarłych przodków i wielką wagę przykładano do pochówku ale taki kompleks to coś nowego. Te aleje, łuki i bramy... Przypomina mi to grobowce faraonów w Egipcie: piramidy i komory wykute w skałach. Kto wiem może istniało jakieś powiązanie między kulturą chińską a Egiptem faranów?
Użytkownik


Dodano: 2008-02-17
Nie no, nie istniało!!!, żadne powiązanie kultury Chin z Egiptem. Poza tym w Chinach jak najbardziej budowano olbrzymie grobowce, co prawda dużo później - Terakotowa Armia. Duże grobowce nie są niczym szczególnym w historii - w czasach archaicznych obserwujemy tak zwane zjawisko - Megalityzmu, obejmujące olbrzymi obszar od Północnej Afryki/Hiszpanii przez Wyspy Brytyjskie aż do Polski, w Polsce grobowce Kujawskie liczą 110 metrów długości!!!

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.