Alkman
Alkman - (ur. brak, zm. brak) spartański poeta zaliczany do kanonu dziewięciu największych twórców lirycznych starożytnej Gracji ułożonego przez uczonych z hellenistycznej Aleksandrii.
Alkman (VII w. p.n.e.), spartański poeta zaliczany do kanonu dziewięciu największych twórców lirycznych starożytnej Gracji ułożonego przez uczonych z hellenistycznej Aleksandrii.
O Alkmanie nie wiadomo prawie nic, większość informacji to przypuszczenia oparte na analizie jego poezji. Niepewne jest nawet jego pochodzenie - przeważnie przyjmuje się, że był Spartaninem (na co wskazywałoby używanie przez niego dialektu doryckiego), ale według niektórych pochodził z Sardes w Lidii. Czasem przypuszcza się też, że był niewolnikiem w Sparcie, a wyzwolono go i nadano obywatelstwo ze względu na wielki talent rozsławiający polis. Według Pauzaniasza po śmierci został pochowany obok rzekomego grobowca Heleny.
Alkman napisał ok. 60 hymnów,jednak wszystkie jego księgi zaginęły w średniowieczu. Znane były tylko małe fragmenty aż do 1855 r., kiedy w Sakkarze w Egipcie odkryto papirus z częścią jego dzieł. Najsłynniejszymi utworami Alkmana były partheneia - "pieśni dziewic" tworzone z myślą o spartańskich obrzędach religijnych, w których brały udział młode dziewczyny. Poezja Alkmana charakteryzuje się bardzo szczegółowymi opisami, szczególnie przyrody. O jego kunszcie świadczy też fakt, że napisane przez niego pieśni podobały się w całej Grecji, mimo, że stworzono je w dialekcie doryckim, uważanym za nieprzyjemny dla ucha.
Choć niewiele przetrwało z twórczości Alkmana, a o nim samym mamy bardzo mało informacji, jest dość znaną postacią. Obok Tyrteusza jest właściwie jedynym znanym z imienia artystą ze Sparty.
Brak komentarzy | Dodaj komentarz |