Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Antinous

2008-11-04 | Autor: Tutanchamonet


Żył w czasie panowania Hadriana, który rządził Rzymem w latach 117-138 n.e. Cesarz interesował się literaturą, sztuką i obyczajami greckimi. Podróżował po swoim Imperium. uwagę cesarza Hadiana przyciągnął również Egipt swą tajemniczą historią, zabytkami i zwyczajami. W czasie wyprawy do kraju faraonów towarzyszył mu Antinous, który z pochodzenia był Grekiem z Bitanii. Z zachowanych posągów możemy wnioskować, że był bardzo przystojnym mężczyzną. Podróż zaczęła się w Aleksandrii, a następnie cesarz ze swą świtą wyruszył w górę rzeki, by na własne oczy ujrzeć Gizę {piramidy i Sfinksa}, a także wspaniałe świątynie egipskich bogów. W czasie rejsu doszło do nieszczęśliwego wypadku, faworyt Hadriana, Antinous wypadł za burtę i utonął. Nie wiadomo czy to tylko wypadek czy też zabójstwo. Wiadomo,że cesarz zaniedbywał swe obowiązki małżeńskie względem żony Sabiny i więcej czasu spędzał ze swym ulubieńcem. Istnieje też hipoteza mówiąca o tym, że popełnił on samobójstwo, by odwrócić zły los od ukochanego cesarza. Miał on znać przepowiednię, która mówiła o nieszczęściach jakie mają spotkać Hadriana. Cesarz uznał to za męczeńską śmierć i kazał ją głosić we wszystkich zakątkach Imperium. Cesarz, aby upamiętnić faworyta nakazał stawiać wszędzie jego posągi i świątynie. Hadrian posunął się do uznania Antinousa za bóstwo, stąd wzięły się jego świątynie. W pobliżu miejsca, gdzie utonął Antinous zbudowano miasto nazwane jego imieniem. Dziś ta miejscowość nosi nazwę Asz-Szajch, ale zabudowa tego miasta zniknęła z powierzchni ziemi. Została wykorzystana do budowy dzisiejszych budynków. Po śmierci cesarskiego faworyta udano się w dalszą podróż, a w drodze powrotnej cesarz urządził igrzyska ku czci Antinousa w Aleksandrii. Na tym kończy się historia ulubieńca Hadriana. Jego kult zniknął wraz ze śmiercią cesarza, a jego imię w czasach nowożytnych stało się symbolem piękna i urody.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.