Arystarch z Samos
Arystarch z Samos - (ur. 320 r. p.n.e., zm. 250 r. p.n.e.) grecki astronom, który jako pierwszy zaproponował heliocentryczny model Układu Słonecznego.
Żył 70 lat
Niewiele wiadomo o życiu Arystarcha. Wedle przekazu Archimedesa głosił on pogląd, iż Słońce i gwiazdy stałe są nieruchome, a Ziemia obiega Słońce po okręgu. Nie wiemy, co konkretnie skłoniło Arystarcha do takiej koncepcji, ani jak mocno był o niej przekonany. Nie zyskała ona uznania aż do późnego średniowiecza.
Zachowała się niezbyt obszerna praca Arystarcha "O rozmiarach i odległościach Słońca i Księżyca". Podaje w niej, że Słońce znajduje się w przybliżeniu 18 razy dalej od Ziemi niż Księżyc. Obliczył to na podstawie faktu, że Księżyc będący dokładnie w drugiej kwadrze tworzy z Ziemią i Słońcem trójkąt prostokątny - względne długości boków tego trójkąta da się więc określić, mierząc kąty. Choć zastosował metodę prawidłową, pomiaru dokonał niedokładnie (Słońce znajduje się około 400 razy dalej niż Księżyc). Mimo popełnienia tak grubego błędu, warto to odnotować jako pierwszą próbę ogarnięcia rozumem odległości astronomicznych w sposób bardziej racjonalny od domysłów. Jednakże ta teoria spowodowała, że stoik Kleantes, następca Zenona z Kition oskarżył astronoma o bezbożność.
Brak komentarzy | Dodaj komentarz |