Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Awicenna

2015-10-22 | Autor: Rysiek Hałas


Awicenna ibn Sina, a właściwie Abu Ali Husajn ibn Abdallah ibn Sina, to słynny muzułmański lekarz, filozof, przyrodnik i poeta pochodzący z ziem obecnego Tadżykistanu - urodził się w Afszarze koło Buchary. Był najwybitniejszym człowiekiem nauki i filozofii muzułmańskiego Bliskiego Wschodu. Legenda podaje, że Awicenna już w wieku 10 lat miał znać Koran i teksty wielu arabskich pisarzy. W wieku 17 lat zainteresował się medycyną, choć wcześniej zajmował się naukami filozoficznymi i prawnymi. Jego zaangażowanie zyskało mu sławę wielkiego lekarza i genialnego uczonego. Pomimo tęgiego umysłu, życie Awicenny było bardzo burzliwe, gdyż często popadał w konflikty z władcami-mecenasami, nie zawsze zadowolonymi z odkryć i poglądów swego wybitnego filozofa i lekarza. I tak Awicenna zajmował stanowisko wezyra na dworze emira Hamadanu.
Awicenna napisał w języku arabskim blisko 160 prac zajmujących się tematyką medycyny, geologii, minerologii, językoznawstwa, filozofii czy teorii muzyki. Do ważniejszych dzieł Awicenny należą: Al-Kanun fi at-tibb - ?Kanon medycyny", Asz-Szifa - ?Księga uzdrowienia", dzieło filozoficzne dotyczące logiki, fizyki, matematyki i metafizyki, An-Nadżat - ?Księga wybawienia", Ujun al-hikma - ?Źródło mądrości", Daniszname - ?Księga wiedzy", Al-Iszarat wa-at-tanbihat - ?Księga wyjaśnień i uwag". Jego najwybitniejszym dziełem stał się tzw. "Canon medicinae", istne kompendium wiedzy lekarskiej, stanowiący podstawowy podręcznik medycyny aż do końca XVII wieku. W dziele tym podnosił wagę czynników zewnętrznych w pojawianiu się chorób, zakładając również istnienie związków zakaźnych, powodujących choroby, choć nie zdawał sobie sprawy z istnienia takich stworzeń jak bakterie. W utworze tym szeroko omawiał właściwości różnego rodzaju leków.
Awicenna dał się również poznać jako tęgi filozof, nawiązujący do prac Arystotelesa - rozwinął m.in. teorię materii i formy. Podnosił iż materia to zasada bytu niezależnie istniejąca od Boga. Sądził, że Bóg nie stworzył wszechświata w żadnym momencie czasowym, a tym samym jest od świata wcześniejszy jedynie logicznie, gdyż czas jest cechą ruchu, a Bóg nie. Awicenna wierzył że świat ulega naturalnym prawidłowościom, a nakazem i sensem nauki jest ich odkrywanie i opisywanie. Za głoszenie tych poglądów został nazwany "księciem filozofów". Właśnie tym bardzo podpadł ortodoksyjnym filozofom muzułmańskim, którzy nakazali palić jego dzieła. Niezależnie od środowiska w którym przyszło mu żyć, Awicenna wywarł ogromny wpływ na recepcję dzieł Arystotelesa w łacińskiej Zachodzie, dając podstawy chrześcijańskiej scholastyce, głównemu nurtowi filozofii średniowiecznej Europy.

Etykiety:
filozof lekarz uczony




Bibliografia:

  • Aldona Mikusińska, Anna Rossa, Anna Tarnowska, Wielkie biografie. 1, Przywódcy, reformatorzy, myśliciele. Warszawa 2007.
To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.