Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Chlodwig I

2018-01-22 | Autor: Rysiek Hałas


Chlodwig I - (ur. 466 r. n.e., zm. 27 października 511 r. n.e.) Władca Franków, założyciel monarchii frankijskiej.
Żył 45 lat


Chlodwig I był założycielem monarchii frankijskiej. O ile informacje o jego poprzednikach należą do wzmianek legendarnych, o tyle informacje o rządach Chlodwiga są już poświadczone historycznie. Chlodwig miał objąć władzę po swym ojcu Childeryku około 482 roku. Jak się przypuszcza, Chlodwig był początkowo raczej dowódcą jakiegoś oddziału zbrojnego, a nie ludu frankijskiego. Przewodząc 4000 zbrojnych Chlodwig najechał quasi-królestwo rzymskie Sjagriusza w 486 roku. Po krótkiej walce zajął jego dominium w środkowej Galii, likwidując resztki rzymskiego władztwa na Zachodzie. W 496 roku Chlodwig zaatakował i rozgromił Alemanów w bitwie pod Tolbiacum na południe od Kilonii. Legenda mówi, jakoby Chlodwig zagrożony porażką, nawrócił się na chrześcijaństwo w obrządku katolickim. Jednak na pewno na tę decyzję wpłynęły na pewno suche kalkulacje polityczne. Wyznanie rzymskokatolickie było religią jego żony pochodzącej z rodziny królewskiej Burgundów, oraz podległych mu Galo-Rzymian. Chrztu udzielił mu biskup Remigiusz w katedrze w Reims 24 grudnia 496, 498 lub w 506 roku. Nie sposób ustalić dokładnej daty tego wydarzenia. Krok ten przyczynił się do przejścia na chrześcijaństwo Franków, oraz zjednoczenie wyznaniowe i kulturalne z podbitymi mieszkańcami Galii, a przez to wzmocnienie swego królestwa.

Po zwyciężeniu Alemanów, Chlodwig zaatakował królestwo Burgundów, gdzie w bitwie pod Dijon rozgromił króla Gundobada i nałożył na niego kontrybucję (ok. 500 rok). Następnie starł się z Wizygotami pod Vouille, gdzie poległ wizygocki monarcha, Alaryk II (507). Działania te zaniepokoiły władcę ostrogockiego, Teodoryka Wielkiego, który wmieszał się w sprawy galiejsko-hiszpańskie. Nie przeszkodziło to Chlodwigowi w zajęciu Akwitanii aż po Garonnę. W rękach Wizygotów pozostała tylko południowa część Galii, zwana Septymanią. Równocześnie Chlodwig prowadził działania wymierzone przeciwko władzy innych dowódców i książąt frankijskich. Doprowadził tym do zjednoczenia pod swoją władzą wszystkich plemion frankijskich. Jednak w chwili swej śmierci, królestwo Chlodwiga nie było w pełni spójne.

Chlodwig uzyskał poparcie Kościoła rzymskokatolickiego, co stało się wyznacznikiem polityki kolejnych władców frankijskich, którzy coraz dobitniej ingerowali w sprawy Kościoła, zwłaszcza na terenie Italii. Chlodwiga ogłoszono również obrońcą Kościoła na soborze w Orleanie, podczas którego król Franków potwierdził przywileje duchowieństwa. Zgodnie z tradycją germańską, po jego śmierci w 511 roku królestwo zostało podzielone pomiędzy jego synów.

Etykiety:
Król Franków dynastia Merowingów




Bibliografia:

  • Gustav Faber ? Merowingowie i Karolingowie, Warszawa 1994.
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.