Chlodwig I
Chlodwig I - (ur. 466 r. n.e., zm. 27 października 511 r. n.e.) Władca Franków, założyciel monarchii frankijskiej.
Żył 45 lat
Chlodwig I był założycielem monarchii frankijskiej. O ile informacje o jego poprzednikach należą do wzmianek legendarnych, o tyle informacje o rządach Chlodwiga są już poświadczone historycznie. Chlodwig miał objąć władzę po swym ojcu Childeryku około 482 roku. Jak się przypuszcza, Chlodwig był początkowo raczej dowódcą jakiegoś oddziału zbrojnego, a nie ludu frankijskiego. Przewodząc 4000 zbrojnych Chlodwig najechał quasi-królestwo rzymskie Sjagriusza w 486 roku. Po krótkiej walce zajął jego dominium w środkowej Galii, likwidując resztki rzymskiego władztwa na Zachodzie. W 496 roku Chlodwig zaatakował i rozgromił Alemanów w bitwie pod Tolbiacum na południe od Kilonii. Legenda mówi, jakoby Chlodwig zagrożony porażką, nawrócił się na chrześcijaństwo w obrządku katolickim. Jednak na pewno na tę decyzję wpłynęły na pewno suche kalkulacje polityczne. Wyznanie rzymskokatolickie było religią jego żony pochodzącej z rodziny królewskiej Burgundów, oraz podległych mu Galo-Rzymian. Chrztu udzielił mu biskup Remigiusz w katedrze w Reims 24 grudnia 496, 498 lub w 506 roku. Nie sposób ustalić dokładnej daty tego wydarzenia. Krok ten przyczynił się do przejścia na chrześcijaństwo Franków, oraz zjednoczenie wyznaniowe i kulturalne z podbitymi mieszkańcami Galii, a przez to wzmocnienie swego królestwa.
Po zwyciężeniu Alemanów, Chlodwig zaatakował królestwo Burgundów, gdzie w bitwie pod Dijon rozgromił króla Gundobada i nałożył na niego kontrybucję (ok. 500 rok). Następnie starł się z Wizygotami pod Vouille, gdzie poległ wizygocki monarcha, Alaryk II (507). Działania te zaniepokoiły władcę ostrogockiego, Teodoryka Wielkiego, który wmieszał się w sprawy galiejsko-hiszpańskie. Nie przeszkodziło to Chlodwigowi w zajęciu Akwitanii aż po Garonnę. W rękach Wizygotów pozostała tylko południowa część Galii, zwana Septymanią. Równocześnie Chlodwig prowadził działania wymierzone przeciwko władzy innych dowódców i książąt frankijskich. Doprowadził tym do zjednoczenia pod swoją władzą wszystkich plemion frankijskich. Jednak w chwili swej śmierci, królestwo Chlodwiga nie było w pełni spójne.
Chlodwig uzyskał poparcie Kościoła rzymskokatolickiego, co stało się wyznacznikiem polityki kolejnych władców frankijskich, którzy coraz dobitniej ingerowali w sprawy Kościoła, zwłaszcza na terenie Italii. Chlodwiga ogłoszono również obrońcą Kościoła na soborze w Orleanie, podczas którego król Franków potwierdził przywileje duchowieństwa. Zgodnie z tradycją germańską, po jego śmierci w 511 roku królestwo zostało podzielone pomiędzy jego synów.
Bibliografia:
- Gustav Faber ? Merowingowie i Karolingowie, Warszawa 1994.
Brak komentarzy | Dodaj komentarz |