Tyberiusz Grakchus
Tyberiusz Grakchus - (ur. 162 r. p.n.e., zm. 133 r. p.n.e.) rzymski polityk, usiłował wprowadzić reformę rolną odbierając część ziemi latyfundystom.
Żył 29 lat
Tyberiusz został trybunem ludowym w 133 r. p.n.e. i wykorzystując uprawnienia jakie dawał mu ten urząd rozpoczął starania o wprowadzenie reformy. Wiedział, że po spustoszeniu Italii przez Hannibala wiele małych gospodarstw zostało zrujnowanych. Ich właściciele sprzedali ziemie bogatym, a ci utworzyli ogromne latyfundia, w których pracowali głównie niewolnicy. Tyberiusz zamierzał ograniczyć wielkość posiadłości do 500 morgów. Posiadaczom chciał odebrać zwłaszcza tzw. ziemię publiczną, która była własnością państwa, ale duża jej część została nielegalnie przejęta przez bogatych. Nie posiadający ziemi mieli otrzymać 30-morgowe działki, których nie mogliby sprzedać. W ten sposób trybun chciał rozwiązć dwa problemy. Po pierwsze usunąć z Rzymu i innych miast liczne rzesze biedaków, które stanowiły niebezpieczną siłę w rękach polityków potrafiących ich zmanipulować i podburzyć przeciw swym przeciwnikom. Drugim celem było zwiększenie liczebności warstwy średnio zamożnego chłopstwa, które stanowiło podstawę legionów. Było ich w Italii coraz mniej, a w związku z tym zaczynały się problemy z rekrutacją wojsk.
Przeciwnikom Tyberiusza udało się nie dopuścić do wprowadzenia reformy. Wszelkie obrady na jej temat przeciągano tak, że zdążyła minąć kadencja urzędników. W 133 r. p.n.e. doszło w Rzymie do gwałtownego stracia senackich frakcji optymatów i popularów. Miały też miejsce walki między uzbrojonymi zwolennikami obu ugrupowań. Tyberiusz Grakchus zginał z rąk ludzi optymatów podczas zamieszek.
Brak komentarzy | Dodaj komentarz |