Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Mahawira Dżina

2009-05-18 | Autor: kuba_83


Wardhamana Mahawira – uważany za historycznego założyciela dżinizmu. Urodził się około 549 r. p.n.e. Pochodził ze szlacheckiego rodu, jego ojcem był Siddhartha z rodu Kaśjapa, matką zaś Triśala. Był żonaty z księżniczką Jasiodą, która urodziła mu córkę. W wieku 30 lat opuścił dom, uprzednio porządkując wszystkie sprawy majątkowe i rodzinne. Pierwsze dwa lata spędził w rodzinnej miejscowości, prowadząc ascetyczny tryb życia. Po upływie dwóch lat postanowił zdjąć szaty i wędrować jako nagi asceta. Po 12 latach, 6 miesiącach i 15 dniach spędzonych na umartwianiu, ascezie i wędrówkach, osiągnął wyzwolenie pod drzewem Vatica Robusta. Jego pierwszymi uczniami był Indrabhuti Gautama z dwojgiem braci. Mahawira Dżina wezwał ich do zaprzestania odprawiania ofiary wedyjskiej i przyłączenia się do niego.
Wyznawców dżinizmu można było podzielić na świeckich i mnichów (ci z kolei dzieli się na śwetambarów i digambarów). W stosunku do świeckich wyznawców dżinizm był dość liberalny. Mieli oni przestrzegać tylko pięciu ślubów: 1. niezadawania gwałtu, 2. mówienia prawdy, 3. wyrzeczenia się kradzieży, 4. cudzołóstwa, 5. chciwości. Natomiast mnicha dżinijskiego obejmowały te same reguły, co wyznawców świeckich oraz śluby wyższe. Zobowiązywał się w nich do pozbycia się całkowicie wszelkich dóbr ziemskich, dachu nad głową, oraz poddania się dwudziestu próbom wytrzymałości jak np. głód, pragnienie, zimno, ukąszenie przez moskity i szereg innych.
Głównym punktem ich nauki stanowiła Ahimsa, czyli nie wyrządzanie krzywdy innym istotom. Dżiniści wierzyli, że każda rzecz materialna ma duszę. Dlatego tak ważne było nie zadawanie gwałtu. Każdy mnich zobowiązany był do usuwania miotełką owadów z drogi aby ich nie podeptać, a także rozmawiać z siatką na twarzy, by nie zabijać istot, które są w powietrzu.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.