Tarkwiniusz Stary
Tarkwiniusz Stary - (ur. brak, zm. brak) piąty król Rzymu, rozpoczął budowę kanału - Cloaca Maxima, dzięki czemu odwodnił teren, na którym powstało później Forum Romanum.
Lucius Tarquinius Priscus, piąty król Rzymu, według tradycji panował w latach 616 - 579 p.n.e.
Tarkwiniusz pochodził z etruskiego miasta Tarkwinia. Nie mógł objąć tam wyższego stanowiska we władzach, ponieważ jego ojciec wywodził się z obcego kraju (był Grekiem z Koryntu). Za namową swojej żony - wróżbitki Tanaquil - Tarkwiniusz przeniósł się do Rzymu. Udało mu się tam zdobyć dużą popularność i wpływy, a nawet został adoptowany przez króla Ankusa Marcjusza. Po śmierci władcy Tarkwiniusz miał być opiekunem jego synów (zapewne kimś w rodzaju regenta), jednak udało mu się przekonać lud Rzymu, aby to jemu samemu przekazać koronę. Okazał się zdolnym dowódcą i administratorem. Odprał najazd Sabinów i pokonał Etrusków, podbijając kilka ich miast. W Rzymie wzniósł Circus Maximus - wielki tor do wyścigów rydwanów, jeden z symboli miasta, oraz Cloaca Maxima - bardzo użyteczny system kanalizacji. Tymczasem dorośli już synowie Ankusa Marcjusza planowali zemstę i odzyskanie tronu przywłaszczonego sobie przez Tarkwiniusza. W 579 r. p.n.e. dokonali zamachu i zabili monarchę siekierą. Kolejnym królem nie został jednak żaden z nich, ale zięć Tarkwiniusza Starego, Serwiusz Tulliusz. Syn zabitego władcy, Tarkwiniusz Pyszny, objął tron po Tulliuszu, ale jego tyrańskie rządy doproadziły do obalenia monarchii i ustanowienia w Rzymie republiki.
Z Tarkwiniuszem Starym wiąże się pewna ciekawostka - był on pierszym człowiekiem w Rzymie, który odbył triumf (po zwycięstwie nad Latynami). Zwyczaj ten z czasem stał się rzymską tradycją - spektakularne wjazdy do miasta odbywali zwycięscy wodzowie.
Brak komentarzy | Dodaj komentarz |