Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Marbod, Maroboduus

2018-01-26 | Autor: Rysiek Hałas
Ciekawostka
Tak mówił o nim Tyberiusz: "ani Filip Macedoński nie był tak niebezpieczny dla Ateńczyków, ani Pyrros Epirski, ani Antiochos Syryjski dla narodu rzymskiego, jak Marbod dla Italii przez bliskość i męstwo swojego ludu".


Marbod był władcą plemienia Markomanów zamieszkującego na początku I wieku n.e. tereny obecnych Czech. Będąc młodym chłopcem został przewieziony do Rzymu w formie gwaranta zachowania pokoju przez Markomanów. Tutaj, spędziwszy około 10-15 lat, jako wysokiej pozycji zakładnik, był kształcony w rzymskim systemie edukacji (chodził do elitarnej szkoły na Palatynie). Świetnie przyswoił sobie organizację armii rzymskiej, a także strukturę organizacyjną państwa, którą to wiedzę postanowił zastosować wśród swoich ziomków. Około 9 roku p.n.e. Marbod zdołał zbiec z imperium rzymskiego. Na terenie Kotliny Czeskiej podjął się próby stworzenia pierwszego państwa germańskiego, mogącego stanowić przeciwwagę dla zakusów plemion swebskich oraz dla cesarstwa. Wziąwszy w karby swoich współplemieńców,Marbod zdołał stworzyć podwaliny państwa. W szybkim tempie podporządkował swej władzy plemiona barbarzyńskie zgrupowane wokół Dunaju, Maruszy, źródeł Wisły i Łaby. Dokładny zasięg podległych mu plemion i ziem jest jednak niemożliwy do ustalenia. Źródła podają, że władzę Marboda uznawały plemiona Semnonów, Lugiów (kultura przeworska) i Longobardów. Rosnąca potęga Markomanów stanowiła sól w oku cesarstwa. Podjęto więc próbę rozprawy zbrojnej z Marbodem, ale w czasie poboru do armii rzymskiej, w Panonii wybuchł bunt, który szybko przerodził się w poważny konflikt wewnątrz imperium. W wyniku tej sytuacji, Rzymianie postanowili zawrzeć z władcą markomańskim pokój, tym bardziej, że sam zainteresowany wykazywał chęć rozwiązania kwestii spornych na drodze dyplomatycznej. Tak więc Rzymianie uznali Marboda zza swego przyjaciela i sprzymierzeńca. Jednakże wcale nie zamierzali tolerować jego osoby, ani tym bardziej nie chcieli dopuścić, aby organizm stworzony przez Marboda okrzepł i stał się poważną groźbą wiszącą nad imperium. Tyberiusz dokładał wszelkich starań, aby osłabić pozycję Marboda. Sprowokował więc jego konflikt z władcą Cherusków Arminiuszem. Około 17 roku n.e. Arminiusz zadał wojskom markomańskim poważną klęskę w bitwie w Lesie Hercyńskim. Fakt ten poważnie osłabił autorytet Marboda. Wkrótce został on zmuszony do starcia z wygnanym wcześniej możnym markomańskim, Katualdą, dotąd przebywającym u Gotów. W 19 roku n.e. Katualda wtargnął na ziemie markomańskie, zniszczył stolicę państwa Marobudum, i zmusił Marboda do ucieczki. Wygnany władca, nie widząc innego wyjścia, udał się do Rzymu. Został tutaj dobrze przyjęty przez Tyberiusza, który kazał go umieścić w Rawennie. Były władca mieszkał tutaj w spokoju i dobrobycie aż do swej śmierci, stanowiąc straszak w polityce zagranicznej Rzymu, mogącego podjąć próbę ingerencji w sprawy plemion germańskich zamieszkujących ziemie naddunajskie.

Etykiety:
Germanie Markomanowie




Bibliografia:

  • Praca zbiorowa pod redakcją Aleksandra Krawczuka - "Wielka Historia Świata Tom 3 Świat okresu cywilizacji klasycznych", Warszawa 2005.
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.