Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Rozamunda

2011-03-29 | Autor: Rysiek Hałas


Rozamunda (VI w.) - córka władcy Gepidów, Kunimunda, królowa longobardzka. Po zniszczeniu państwa gepidzkiego przez wojska Longobardów i Awarów, Rozamunda dostała się do niewoli longobardzkiej, i została następnie zaślubiona przez ich króla Alboina. W ramach zemsty za śmierć ojca, nakłoniła jednego z wysoko postawionych Longobardów do zamordowania swego królewskiego małżonka. Po dokonaniu tej zbrodni, zbiegła do bizantyjskiej Rawenny. Tutaj zmarła, po nieudanej próbie zdobycia władzy nad Longobardami. Znalazłem u Machiavellego fragment jej dotyczący. A oto jego treść: [...] Między łupami [zdobytymi na Gepidach] znalazła się Rozamunda, córka Kunimunda; tę wziął Alboin za żonę i zawładnął Panonią. A dogadzając swej okrutnej naturze, uczynił z czaszki Kunimunda czarę. z której pił na pamiątkę zwycięstwa. [...]Gdy dzięki tylu i tak szybkim podbojom wydawało mu się, że zdobył już całe Włochy, wyprawił w Weronie ucztę. podczas której wskutek nadmiaru picia, podchmielony, widząc na stole czaszkę Kunimunda pełną wina, podał ją królowej Rozamundzie, jedzącej naprzeciw, i powiedział głośno tak, aby mogła słyszeć, że chce, aby piła ze swym ojcem w dzień takiego wesela. Słowa te zraniły ową panią głęboko w serce; postanowiła się zemścić. Wiedząc, że pewien szlachetny Longobarda, dzielny i odważny imieniem Almahild, kocha jedną z jej służebnic, namówiła ją, aby ta potajemnie sprawiła, iżby Almahild, wprowadzony w błąd, spał z nią samą. Gdy ów przybył stosownie do umowy, znalazł się w miejscu zaciemnionym, a myśląc, że z służebną ma schadzkę, legł z Rozamundą. Gdy ją pojął, odkryła mu, kim jest i wyjaśniła mu, że w tej sytuacji ma do wyboru, albo zabić króla i zyskać na zawsze ją i królestwo, albo zostać straconym przez króla jako gwałciciel królowej. Zgodził się więc Almahild zabić Alboina. Ale potem, gdy go już zabili, widząc, że nie uda im się zdobyć panowania, a także w obawie o życie przed Longobardami, którzy wielbili Alboina - uciekli obydwoje wraz z całym skarbem królewskim do Longina w Rawennie, gdzie znaleźli najgodniejsze przyjęcie. Wśród tych utrapień zmarł cesarz Justyn, a na jego miejsce wstąpił Tyberiusz. Zjęty walką z Partami nie mógł przybyć do Włoch. Wydawało się wówczas Longinowi, ż nadszedł dogodny czas, aby przy pomocy Rozamundy i jej skarbca zostać królem longobardzki i panem całych Włoch. Przedstawiwszy jej swój plan, namówił ją do zabicia Almahilda, a pojęcie jego za małżonka. Zgodziła się na to i przygotowała czarę zatrutego ina, które własnoręcznie podała Almahildowi, gdy spragniony wychodził z kąpieli. Gdy ten zaś wypił zeń połowę, odgadł w swym wnętrzu działanie trucizny, a odgadłszy to, zmusił Rozamundę do wypicia reszty; i tak w niewielu godzinach jedno i drugie zmarło, a Longin stracił nadzieję zostania królem Longobardów" [1].

Przypisy:
1. Niccolo Machiavelli - Historie florenckie, , przeł. Karol Estreicher, PWN Warszawa-Kraków 1990, s.20-23.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.