Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Warron

2009-05-11 | Autor: Piotr Radziejewski


Warron - (ur. 116 r. p.n.e., zm. 27 r. p.n.e.) uczony, pisarz i polityk rzymski, wyznaczył datę założenia Rzymu na 753 r.
Żył 89 lat


Marcus Terentius Varro Reatinus (116 - 27 r. p.n.e.), uczony, pisarz i polityk rzymski, napisał liczne dzieła z różnych dziedzin, najbardziej znany jako autor traktatu o języku łacińskim. Wyznaczona przez niego data założenia Rzymu - 753 r. p.n.e. - do dziś jest przyjmowana jako symboliczny początek tego państwa.

Nauczycielem Warrona był gramatyk Lucjusz Eliusz Stilon. Później studiował również w Akademii w Atenach. Był zwolennikiem Pompejusza (brał udział w jego kampanii przeciw piratom). W trakcie sej kariery politycznej pełnił funkcje edyla, kwestora, trybuna ludowego i pretora. Podczas wojny domowej skorzystał z amnestii ogłoszonej przez Juliusza Cezara dla swych wrogów i przeszedł na jego stronę. Warron pełnił ważne funkcje w administracji, w 47 r. p.n.e. z polecenia Cezara zajął się organizowaniem w Rzymie biblioteki publicznej. Po śmierci Cezara wszedł w konflikt z Markiem Antoniuszem, który skonfiskował większość jego majątku. Kiedy August pokonał Antoniusza i objął rządy, Warron znalazł się w łasce pierwszego cesarza, który zapewnił mu opiekę i utrzymanie. Do śmierci uczony zajmował się już tylko pracą naukową.

Z bardzo licznych dzieł (ok. 400) Warrona tylko dwa przetrwały w całości do dziś. Są to słynny traktat "De lingua latina libri XXV" ("O języku łacińskim w 25 księgach") i "Rerum rusticarum libri III" ("O gospodarstwie wiejskim w 3 księgach"), dotyczący rolnictwa. Poza tym Warron stworzył listę wszystkich konsulów rzymskich od powstania republiki. Zachowały się również niewielkie fragmenty jego "Satyr Manipejskich". Ilość dziedzin jakimi interesował i zajmował się Warron jest zdumiewająca. Cycero nie bez powodu nazwał go "najbardziej uczonym z Rzymian".


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.