Warron
Warron - (ur. 116 r. p.n.e., zm. 27 r. p.n.e.) uczony, pisarz i polityk rzymski, wyznaczył datę założenia Rzymu na 753 r.
Żył 89 lat
Marcus Terentius Varro Reatinus (116 - 27 r. p.n.e.), uczony, pisarz i polityk rzymski, napisał liczne dzieła z różnych dziedzin, najbardziej znany jako autor traktatu o języku łacińskim. Wyznaczona przez niego data założenia Rzymu - 753 r. p.n.e. - do dziś jest przyjmowana jako symboliczny początek tego państwa.
Nauczycielem Warrona był gramatyk Lucjusz Eliusz Stilon. Później studiował również w Akademii w Atenach. Był zwolennikiem Pompejusza (brał udział w jego kampanii przeciw piratom). W trakcie sej kariery politycznej pełnił funkcje edyla, kwestora, trybuna ludowego i pretora. Podczas wojny domowej skorzystał z amnestii ogłoszonej przez Juliusza Cezara dla swych wrogów i przeszedł na jego stronę. Warron pełnił ważne funkcje w administracji, w 47 r. p.n.e. z polecenia Cezara zajął się organizowaniem w Rzymie biblioteki publicznej. Po śmierci Cezara wszedł w konflikt z Markiem Antoniuszem, który skonfiskował większość jego majątku. Kiedy August pokonał Antoniusza i objął rządy, Warron znalazł się w łasce pierwszego cesarza, który zapewnił mu opiekę i utrzymanie. Do śmierci uczony zajmował się już tylko pracą naukową.
Z bardzo licznych dzieł (ok. 400) Warrona tylko dwa przetrwały w całości do dziś. Są to słynny traktat "De lingua latina libri XXV" ("O języku łacińskim w 25 księgach") i "Rerum rusticarum libri III" ("O gospodarstwie wiejskim w 3 księgach"), dotyczący rolnictwa. Poza tym Warron stworzył listę wszystkich konsulów rzymskich od powstania republiki. Zachowały się również niewielkie fragmenty jego "Satyr Manipejskich". Ilość dziedzin jakimi interesował i zajmował się Warron jest zdumiewająca. Cycero nie bez powodu nazwał go "najbardziej uczonym z Rzymian".
Brak komentarzy | Dodaj komentarz |