

Wegecjusz
Publius Flavius Vegetius Renatus (IV w. n.e.), rzymski teoretyk wojskowości, autor dzieła "De re militari" (przetłumaczone jako "O sztuce wojskowej"). Przypisuje mu się słynne powiedzenie: "kto chce pokoju, szykuje wojnę" ("si vis pacem, para bellum").
O życiu Wegecjusza nie wiadomo prawie nic. Prawdopodobnie był wysokim rangą urzędnikiem za panowania Walentyniana II (371 - 392 r. n.e.). Temu władcy zadedykował dzieło "De re militari". Traktat ten skałdał się z trzech ksiąg:
- I "Rzymska dyscyplina przyczyną wielkości" - porady dotyczace szkolenia żołnierzy, opisy sposobów posługiwania się różnymi rodzajami broni
- II "Organizacja legionu rzymskiego" - opis struktury legionu, hierarchii dowodzenia, stopni wojskowych, insygniów
- III "Usposobienie do boju" - rady dotyczące zaopatrzenia, manewrów, szyków bojowych
Dzieło Wegecjusza było podstawowym podręcznikiem wojskowym od IX do XVI w. Wielu późniejszych autorów (np. Machiavelli) wzorowało się na nim. Począwszy od XVI w. "De re militari" stawało się coraz mniej użyteczne głównie ze względu na pojawienie się broni palnej. Jednak część dzieła Wegecjusza o "naczelnych zasadach wojskowych" daje rady uniwersalne, odnoszące się tak samo do armii starożytnych jak i współczesnych. Oto najbardziej znane z tych maksym:
"Dzielność jest ważniejsza aniżeli liczebność"
"Niełatwo jest pokonać przeciwnika, który potrafi wydać prawdziwy osąd o stanie swych i wrogich wojsk"
"Armia wzmacnia się pracą, osłabia bezczynnością"
"Niewielu jest dzielnych z urodzenia, większość staje się takimi poprzez nadzór i zmuszanie do dyscypliny"
"Ten, który nierozważnie ściga uciekającego wroga mając wojska w nieporządku zachowuje się, jakby chciał zrzec się zwycięstwa"
"Nie należy prowadzić żołnierzy do boju, jeśli nie są oni pewni zwycięstwa"

Brak komentarzy | Dodaj komentarz |