

Witruwiusz
Marcus Vitruvius Pollio (I w. p.n.e.), rzymski architekt i inżynier, autor traktatu "De architectura" ("O architekturze").
O życiu Witruwiusza nie mamy wielu informacji. Służył w oddziałach inżynieryjnych armii Juliusza Cezara w Iberii i Galii oraz później podczas wojny domowej z Pompejuszem. Zajmował się konstruowaniem machin wojennych. Następnie służył Oktawianowi, który zapewnił mu dożywotnią pensję. Za lata życia Witruwiusza można przyjąć ok. 80 - ok. 25 r. p.n.e.
Najbardziej znany jest jako autor "De architectura", w którym zebrał ogromną ilość informacji o architekturze starożytnej Grecji i Rzymu. Opisał tam m.in. główne style, planowanie miast, sposoby budowy. Wszystko to zilustrował swoimi rysunkami. W traktacie tym Witruwiusz wymienił również trzy cechy, jakie powinna posiadać dobrze zaprojektowana budowla - użyteczność, trwałość i piękno. "De architectura" odnaleziono dopiero w 1414 r. w klasztorze Monte Cassino.
Oprócz tego dzieła Witruwiusz pozostawił po sobie projekty różnych urządzeń mechanicznych - katapult, balist i innych maszyn wojennych, ale też pomp czy śrub. Nie każdy wie też, że to ten Rzymianin opracował słynny wizerunek człowieka o idealnych proporcjach, którego ciało wpisane jest w koło i kwadrat (tzw. człowiek witruwiański, jego najsłynniejsze przedstawienie to rysunek Leonarda da Vinci).

Brak komentarzy | Dodaj komentarz |