Karol Muchowicz. Wynalazca zamka typu Yale
„Karol Muchowicz. Wynalazca zamka na płaski klucz typu Yale” to druga powieść historyczna Małgorzaty Machnacz – Zarzecznej z cyklu pt. „Saga rodu Muchowiczów” (pierwsza część nosi tytuł „Felix Muchowicz. Restaurator i kupiec warszawski z XIX wieku”). Autorka w interesujący sposób przenosi czytelnika w sam środek Warszawy przełomu XIX i XX wieku. Z jednej strony mamy do czynienia z okresem bujnego rozkwitu przedsiębiorczości, z tzw. „piękną epoką”, z „wiekiem żelaza i pary”, z drugiej zaś - zwiększający się odsetek ludzi ubogich, wypacza wspomniane wyżej „piękno”. To nie tylko czasy panującej wówczas żałoby narodowej, będącej pokłosiem klęski powstania styczniowego, ale i czasy rosnącej w siłę antycarskiej opozycji i wychodzących na ulice socjalistów i rewolucjonistów.
Tytułowy bohater, pradziadek Machnacz – Zarzecznej, był synem Felixa i Karoliny z Duninów Muchowicz. Wysoki, postawny, przystojny mężczyzna o „przenikliwych oczach” oraz „postawie, spojrzeniu i gestach wielkopańskich”. Mąż Ludwiki z domu Bornholtz, określany mianem bon vivant (człowiek lubiący i umiejący się bawić, niezwykle towarzyski). Wynalazca, restaurator, piwowar, wspierający młodych, dobrze zapowiadających się artystów. Za przykład niech posłuży Wacław Piotrowski, który naszkicował jego portret na łożu śmierci. Karol Muchowicz zaprojektował zamek na płaski klucz typu yale. „Datę pierwszeństwa” wynalazek uzyskał w Stanach Zjednoczonych 24 kwietnia 1902 roku, natomiast został opatentowany dwa lata później. Nazwisko Muchowicza, jako twórcy owego zamka, było znane także w Austrii, Francji oraz Wielkiej Brytanii. Przedwczesna śmierć (zmarł w wieku 56 lat), nie pozwoliła mu jednak cieszyć się z osiągniętego sukcesu.
Małgorzata Machnacz - Zarzeczna z wielką pasją odtwarza zarówno historię swojej rodziny, jak i historię Polski, a konkretnie dziewiętnasto- i dwudziestowiecznej Warszawy. Należy przede wszystkim podkreślić ogromny wysiłek włożony przez autorkę
w rekonstrukcję drzewa genealogicznego, zebranie archiwalnych dokumentów, listów, metryk. W powieści obok postaci historycznych pojawiają się również postaci fikcyjne, które uatrakcyjniają narrację. Dodajmy, iż książka opatrzona jest w fotografie przedstawiające członków rodziny Muchowiczów, ilustracje oraz zabawne cytaty z satyrycznego pisma „Mucha” (wydawane w Warszawie w latach 1868-1939; 1946-1952; swoje pierwsze teksty literackie publikował w nim Aleksander Głowacki/Bolesław Prus), czyniące ją znacznie ciekawszą. „Karol Muchowicz. Wynalazca zamka na płaski klucz typu Yale” to utwór barwnie przedstawiający losy mężczyzny, który przejął po swym ojcu smykałkę do interesów oraz jego najbliższych, na tle okresu przełomu wieków.
Dodatkowe informacje:
Wydawnictwo: Novae Res
Rok wydania: 2016
Stron: 164
Link: http://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=karol_muchowicz_wynalazca_zamka_na_plaski,druk
Brak komentarzy | Dodaj komentarz |