Królestwo za mgłą
"Królestwo za mgłą" to wywiad rzeka dziennikarza i współautora książek Michała Wójcika z Zofią Posmysz, autorką takich poruszających powieści jak sfilmowanej "Pasażerki", czy "Wakacji nad Adriatykiem".
Tym razem autorka opowiada również o życiu za kratami. Jest to historia życia naznaczonego jej obozowym doświadczeniem. Poszczególne rozdziały tej książki to rozmowy z dziennikarzem, w których autorka opisuje kolejne tematy nawiązujące do określonych etapów z jej życia. Osobiste przeżycia Zofii Posmysz, która trafiła do obozu koncentracyjnego mając zaledwie dziewiętnaście lat. Szczera, pełna refleksji opowieść o tym, skąd tak młoda kobieta czerpała siłę przetrwania w nieludzkich obozowych warunkach.
Tak właśnie niejednoznacznie, autorka dostrzega oprawców, nie usprawiedliwiając ich czynów, ale mówiąc że jeśli któryś z esesmanów ma jakieś ludzkie odruchy, to dla więźniarek nie wszystko do końca było stracone. Opowieści autorki mówią o tym, czego doświadczyła w okresie swojego uwięzienia i jak to później wpłynęło na jej życie. Nie jest to opowieść łatwa, bo nie stanowi fikcji literackiej. Opowiada o autentycznych wydarzeniach i przeżyciach i bohaterki, nawet tak trudnych jak eksperymenty medyczne czy marsz śmierci.
Wstrząs i szok wywołany zaistniałą sytuacją powodują, że obozowego świata nie można ogarniać ludzkim umysłem, stąd pomysł na opowiedzenie o Auschwitz jak o królestwie z baśni. Pomysł ten, który użyła autorka jako tytułu książki podsunęła jej obozowa koleżanka Ptaszka.
Tytułowa mgła to dym z komina, który ze względu na wilgoć -
"nie leciał w górę, ale opadał na ziemię. I tak wisiał – jak mgła – między barakami."
Czytając te pełne grozy przeżycia zastanawiamy się, jak w ogóle można przetrwać coś tak potwornego. Jednocześnie z każdą stroną tej opowieści jesteśmy pełni podziwu, szacunku dla młodej dziewczyny, która nie dała się zmienić tymi okrutnymi przeżyciami. Dziewczyny, która nie przestała w tych trudnych warunkach marzyć nie tylko o przeżyciu, ale i o normalnym życiu, a nawet o miłości. Autorce pomagały w tym też grypsy, które dostawała w obozie od mężczyzny.
Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że przebogate w wydarzenia życie Zofii Posmysz , zostało w szczególny sposób naznaczone przez pobyt w obozach. W obozach , w których upokarzano więźniów i dobijano w nich resztki człowieczeństwa. Zachowanie życia w takich warunkach nie jest łatwe. Równie trudne jest postrzeganie przez autorkę w oprawcach ludzi i świadomość, że wielu z nich pracowało w obozach dlatego, że musieli, bo nie mieli innego wyjścia, a nie dlatego że chcieli.
Kolejna książka Zofii Posmysz to przejmująca literatura obozowa. Przekaz zapamiętanych przez aktorkę wydarzeń, refleksji i przeżyć, niezwykle szczera i wzruszająca relacja świadka tych wydarzeń. Książka ważna, stanowiąca świadectwo tych, którzy przeżyli obozowy koszmar, mocna w odbiorze przestroga oraz przyjemność bliższego poznania ciekawej postaci jaką jest autorka.
Dodatkowe informacje:
Wydawnictwo: Znak literanova
Rok wydania: 2017
Stron: 320
Link: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,68257,Krolestwo-za-mgla
Brak komentarzy | Dodaj komentarz |