Ramzes - syn światłości
RAMZES (aut. Christian Jacq) – SYN ŚWIATŁOŚCI; ŚWIĄTYNIA MILIONÓW LAT
Christian Jacq przenosi nas w niezwykły świat starożytnego Egiptu. Jednak nie czyni tego za pomocą suchych formułek, lecz pokazuje nam historię widzianą oczyma młodego faraona i jego towarzyszy. Autor zabiera nas w zapierającą dech podróż rozpoczynającą się pod koniec rządów Setiego (ojca Ramzesa, faraona z XIX dynastii, z okresu Nowego Państwa) aż do jakże trudnych początków sprawowania władzy przez jego syna. Christian Jacq z niezwykłą pieczołowitością opisuje nam prawa rządzące ówczesnym Egiptem, kulturę i przede wszystkim religię tego kraju. Oprócz ogólnych zagadnień Jacq zwraca szczególną uwagę na pewne ponadczasowe wartości, które uwydatniają się podczas prób, na które wystawia swojego syna faraon Seti.
Wiele cennych rad, które widnieją na kartach tej powieści znalazłoby swoje odbicie i w dniu dzisiejszym. Pewne przesłania nie przemijają nigdy.
Ponadto Christian Jacq ma styl pisania, który trafi do każdego, niezależnie od wieku. Po tą książkę mogą sięgnąć zarówno nastolatki jak i osoby, które nie znają zbyt dobrze historii Egiptu Ramzesa. Książka jest napisana w sposób przystępny i niezwykle ciekawy. W nietypowy sposób przybliża postać Ramzesa; przez luźniejszą formę treści ułatwia poznanie i lepsze zrozumienie dziejów starożytnego Egiptu młodszym czytelnikom. Widać od razu iż autor posiada nie tylko bardzo gruntowną znajomość tematu ale i wysoki kunszt pisarski.
Polecam tą książkę każdemu, kto gubi się w dziejach kraju faraonów. To obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdego egiptofila! Jest też godna polecenia osobom, które zainteresowanie historią mają średnie. Jeśli nie rozpali ona większego zaciekawienia Egiptem i postacią Ramzesa to na pewno będzie miłą lekturą. Różnorodność ciekawych wątków zadowoli najbardziej wybrednych: opisy wzniosłych świątyń, cudownych, tchnących spokojem i pięknem, ale też jakże groźnych miejsc, spiski, zdrady, niezwykłe zdarzenia, wiara i prawo, romanse i współzawodnictwo. Wybory i problemy jakim muszą stawić czoła bohaterowie, a zwłaszcza Ramzes są niebagatelne.
Podjęcie tradycji dbania o wiekopomne dzieła przodków, a także tworzenie nowych – to główne motto, hasło przewodnie tej książki. Przez swoje dzieła Ramzes stanął w czołówce postaci, o których ludzkość pamiętać będzie zawsze.
Ta powieść niesie z sobą wiele przesłań i jest świetną lektura na nudne i smutne dni. Polecam ją wszystkim – każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Ramzes II Wielki – jeden z najsłynniejszych faraonów egipskich. Panował jako trzeci król z XIX dynastii, w okresie Nowego Państwa. Był synem faraona Setiego i królowej Tuji. Jego panowanie było dla Egiptu okresem dobrobytu, swoistym „złotym wiekiem”. Ramzes przewyższył swoich poprzedników swoimi dokonaniami, zwłaszcza w dziedzinie architektury – wznosił głównie kompleksy świątynne (w tym jedna z najwspanialszych świątyń – Ramesseum – Świątynia Milionów Lat) i budowle, a nawet całe miasta ( np. Pi-Ramzes) ku powiększeniu chwały i potęgi państwa. Szczególną uwagę przykuwa ich liczba i wielkość. Ramzes odbył również kilka wypraw wojennych (w tym należy przypomnieć sobie słynną bitwę pod Kadesz). Tymi przedsięwzięciami i swoim geniuszem zyskał miano „Wielki”.
Christian Jacq (ur. 28 kwietnia 1947 roku w Paryżu) – słynny egiptolog francuski, absolwent Sorbony, założyciel (wraz z żoną) Instytutu Ramzesa, jest jednym z najbardziej popularnych pisarzy. Jest autorem ponad 50 książek. Oprócz powieści, Jacq pisze też liczne opracowania historyczne i artykuły traktujące o kraju faraonów. Jest autorem m.in. słynnego cyklu o Ramzesie Wielkim. Postać tego faraona jest szczególnie bliska Christianowi Jacq.
Jacq swoją przygodę ze starożytnym Egiptem rozpoczął w wieku trzynastu lat, po przeczytaniu „Historii Starożytnej Cywilizacji Egipskiej” Jacquesa Pirenne'a. Zainspirowała go ona do napisania pierwszej powieści. Już w wieku osiemnastu lat napisał kilka książek. Jego dorobek został uznany w ponad trzydziestu krajach. Jego książki cieszą się niezwykłą wręcz popularnością.
"Dobre książki oddzielają nas od słabości i nałogów niszczących naszego ducha"
2 celne komentarze | Dodaj komentarz |
Strona nie została odnaleziona!
Niestety szukana przez Ciebie strona nie została odnaleziona, czyli wystąpił znienawidzony przez wszystkich błąd 404. Istnieją dwa wytłumaczenia; możliwe, iż szukana strona została usunięta lub przesunięta, albo po prostu źle wpisałeś/aś adres URL. Ale niestety istnieje też ryzyko, iż to my coś 'sknociliśmy' (oby nie!) w kodzie strony i zakradł się tzw. "bug", czyli po polsku robal. Koniecznie daj nam o tym znać; skopiuj link z paska przeglądarki i wyślij go na adres: naczelny[malpa]histurion.pl Wspólnie oczyśćmy histuriona ze wszelkich błędów/robaków!