Żołnierze spod znaku trupiej główki
Otrzymaliśmy bardzo pięknie wydaną, pachnącą jeszcze farbą książkę autorstwa Jacka Jaworskiego stanowiącą dokładny przegląd jednostek wojskowych i policyjnych, które stosowały znak trupiej główki. Zaskakujące, jak różne formacje w wielu krajach używały tego znaku. Okazuje się, że znak trupiej czaszki nie powinien kojarzyć się nam negatywnie. Wręcz przeciwnie, osoby go noszące uznają go za zaszczytną symbolikę. Symbolikę oznaczającą nieustępliwą walkę aż do śmierci.
Znak ten pojawiał się już na strojach polskich formacji powstańczych podczas Powstania Listopadowego, które określano nazwą ,,Piekielników’’, na konfederatkach Strzelców Polskich, Legionowców Polskich we Włoszech, jak i również uczestników bitew w 1920 roku m.in. w symbolice Ochotniczego Dyonu Huzarów Śmierci. Czaszka malowana była również na kadłubach samolotów, statków, pociągach pancernych czy działach artylerii samobieżnej. Znakiem tym legitymowali się żołnierze w czasie walk II wojny światowej i partyzantki antykomunistycznej. Co ciekawe symboliki czaszki używają też nieoficjalnie współcześni komandosi walczący w Afganistanie.
Autor bardzo szczegółowo opisuje nie tylko formacje wojskowe i ich umundurowanie i broń, ale również ich szlak bojowy, opisy walk i postaci bohaterów walk.
Czaszka jako uzupełnienie symboliki mundurowej upowszechniła się nie tylko w Polsce, ale i w wielu krajach na różnych kontynentach. Autor zaskakująco dokładnie i szeroko ukazuje to zjawisko, dokumentując je ilustracjami. Zdjęcia i ilustracje są bardzo mocnym atutem tej książki. Dzięki nim powstał piękny album z ciekawym i przystępnie napisanym tekstem.
Histurion.pl będący patronem medialnym tej książki zachęca do jej nabycia wszystkich pasjonatów historii. Ładne albumowe wydanie i unikalna tematyka to powody dla których książka godna jest polecenia, gdyż może zainteresować wielu czytelników.
Dodatkowe informacje:
Wydawnictwo: Dragon
Rok wydania: 2016
Stron: 432
Link: http://wydawnictwo-dragon.pl/product/778
Brak komentarzy | Dodaj komentarz |