Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl



Groby sprzed 3000 lat odkryte w Iranie

Zespół archeologów odkrył 24 groby sprzed 3000 lat podczas prac wykopaliskowych na obszarze zalewowym zapory Galabar w prowincji Zanjan w północno-zachodnim Iranie - donosi serwis internetowy Mehr News.

Groby zostały odnalezione na dwóch cmentarzach, pochodzących z epoki żelaza, znajdujących się na zidentyfikowanych przez naukowców obszarach osadnictwa z tego okresu, położonych w pobliżu ruin zamku z czasów panowania dynastii Partów (238 r. p.n.e. - 226 r. n.e.).

Archeolodzy wydobyli też na stanowisku wiele wyrobów ceramicznych i przedmiotów z brązu, które pochodzą z okresu VIII-VI w. p.n.e.

Jak wyjaśnił Abdolfazl Aali, szef zespołu naukowców, na terenie pochodzącym z epoki żelaza znajdują się cztery kopce, z których dwa są połączone, a pozostałe dwa oddalone są od nich o 100 metrów.

Większość odkrytych grobów znajdowała się w pobliżu kopców. Archeolodzy rozpoczęli prace wykopaliskowe w jednym z kopców, gdyż wstępne badania wykazały obecność warstwy zawierającej pozostałości architektoniczne.

Zespół pod kierunkiem Abdolfazla Aali odkrył wcześniej na terenie zalewu zapory Galabar cztery dziecięce szkielety sprzed 6000 lat oraz szare i czerwone wyroby ceramiczne z okresu XIII-X w. p.n.e.

Wypełnianie terenów zalewowych za zaporą Galabar rozpoczęło się w marcu br. i wszystkie stanowiska archeologiczne, znajdujące się na tym obszarze, stopniowo zostaną pochłonięte przez wody rzeki Galabar.

PAP - Nauka w Polsce

Artus :: 2007-09-29

2 celne komentarzeDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2007-09-29
Bardzo ciekawy artykuł. Sytuacja przypomina mi trochę zalanie Nubii i okolicznych terenów przez Jezioro Nasera. Teraz pod jego wodami spoczywa wiele zabytków, chociaż część udało się uratować. Przykładem tego jest świątynia Ramzesa II i Nefertari w Abu Simbel przeniesiona w inne miejsce w celu uchronienia przed zalaniem. Uczestniczył w tym również profesor Kazimierz Michałowski.
Użytkownik


Dodano: 2008-02-18
Profesor Michałowski był strasznie ceniony przez Egipcjan, gdy rząd Egiptu chciał wyrzucić wszystkich obcych archeologów z Egiptu to pozostawić miał tylko ekipę Prof. Michałowskiego. A on, naciskając na rząd wymusił pozostawienie jeszcze ekipy francuskiej.

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.