Groby sprzed 3000 lat odkryte w Iranie
Zespół archeologów odkrył 24 groby sprzed 3000 lat podczas prac wykopaliskowych na obszarze zalewowym zapory Galabar w prowincji Zanjan w północno-zachodnim Iranie - donosi serwis internetowy Mehr News.
Groby zostały odnalezione na dwóch cmentarzach, pochodzących z epoki żelaza, znajdujących się na zidentyfikowanych przez naukowców obszarach osadnictwa z tego okresu, położonych w pobliżu ruin zamku z czasów panowania dynastii Partów (238 r. p.n.e. - 226 r. n.e.).
Archeolodzy wydobyli też na stanowisku wiele wyrobów ceramicznych i przedmiotów z brązu, które pochodzą z okresu VIII-VI w. p.n.e.
Jak wyjaśnił Abdolfazl Aali, szef zespołu naukowców, na terenie pochodzącym z epoki żelaza znajdują się cztery kopce, z których dwa są połączone, a pozostałe dwa oddalone są od nich o 100 metrów.
Większość odkrytych grobów znajdowała się w pobliżu kopców. Archeolodzy rozpoczęli prace wykopaliskowe w jednym z kopców, gdyż wstępne badania wykazały obecność warstwy zawierającej pozostałości architektoniczne.
Zespół pod kierunkiem Abdolfazla Aali odkrył wcześniej na terenie zalewu zapory Galabar cztery dziecięce szkielety sprzed 6000 lat oraz szare i czerwone wyroby ceramiczne z okresu XIII-X w. p.n.e.
Wypełnianie terenów zalewowych za zaporą Galabar rozpoczęło się w marcu br. i wszystkie stanowiska archeologiczne, znajdujące się na tym obszarze, stopniowo zostaną pochłonięte przez wody rzeki Galabar.
PAP - Nauka w Polsce
2 celne komentarze | Dodaj komentarz |