Najstarsze stanowisko arch. w Peru
Naukowcy ustalili, że najstarszym stanowiskiem archeologicznym w Peru jest stanowisko Bandurria, pochodzące z 3200 r. p.n.e. - donosi serwis internetowy Agencia Peruana de Noticias.
Stanowisko Bandurria położone jest na wybrzeżu Peru w prowincji Huaura w stanie Lima, w odległości 140 kilometrów od Limy - stolicy kraju.
Seria badań próbek pobranych ze stanowiska, wykonana metodą węgla aktywnego C-14 w celu ich datowania, wykazała pochodzenie stanowiska na 3200 r. p.n.e.
Jak wyjaśnił archeolog Alejandro Chu Barrera, dyrektor projektu archeologicznego Bandurria, stanowisko może być uznane za kolebkę starożytnej południowoamerykańskiej cywilizacji. Inne słynne peruwiańskie stanowisko Caral pochodzi z 2900 r. p.n.e.
Zdaniem ekspertów, głównym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi wysoko rozwiniętych starożytnych kultur wzdłuż peruwiańskiego wybrzeża była dostępność zasobów morskich, która umożliwiała wzbogacenie i uzupełnienie diety ludności zamieszkującej te tereny.
Stanowisko Bandurria, którego nazwa pochodzi od gatunku ptaka żyjącego w tym rejonie, zostało odkryte w 1973 r., ale pierwsze prace archeologiczne rozpoczęły się dopiero cztery lata później. Na stanowisku od 2005 r. archeolodzy z Uniwersytetu San Marcos realizują projekt naukowy pod kierunkiem Alejandro Chu Barrery.
Brak komentarzy | Dodaj komentarz |