Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl



Oblicze Tutanchamona udostępnione

Po przełożeniu w niedzielę mumii faraona Tutanchamona do nowej przezroczystej skrzyni zwiedzający egipską Dolinę Królów turyści mogą oglądać z bliska twarz zmarłego ponad 3 tysiące lat temu władcy.

Tutanchamon spoczywał dotąd w kamiennym sarkofagu wewnątrz podziemnej komory grobowej. Trumnę z mumią wyjęto teraz z sarkofagu i przeniesiono do przedsionka komory, gdzie została umieszczona w hermetycznym pojemniku ze szkła akrylowego, zapewniającym utrzymanie wewnątrz stałych warunków klimatycznych.

Na trumnę nie nałożono jej pozłacanego wieka i dlatego mumię można oglądać w całości. Głowa faraona jest odsłonięta, a resztę ciała spowija całun, spod którego wystają tylko stopy.

Przeniesienie mumii transmitowało na żywo kilka kanałów telewizyjnych. Tutanchamon będzie dostępny dla zwiedzających od poniedziałku.

Podziemny grobowiec Tutanchamona w Dolinie Królów pod Luksorem odkrył w 1922 roku brytyjski archeolog Howard Carter. Znalezisko to nie ma sobie równych, gdyż zgromadzone wewnątrz pogrzebowe kosztowności - ze słynną złotą maską twarzową na czele - uchowały się w całości przed penetrującymi staroegipskie nekropolie rabusiami.

Tutanchamon wstąpił na tron około roku 1333 p.n.e. jako mniej więcej 10-letni chłopiec. Zmarł nagle w roku 1323 p.n.e. Trwające zaledwie dekadę panowanie młodego władcy wiąże się z przywróceniem praw tradycyjnej religii egipskiej, którą ojciec Tutanchamona, faraon Echnaton chciał zastąpić monoteistycznym kultem boga słońca Atona.

Mumię przeniesiono do klimatyzowanego pojemnika, by uchronić ją przed negatywnym wpływem wilgoci, pochodzącej z wydychanego przez turystów powietrza. Komorę grobową zwiedzają codziennie tysiące ludzi. (PAP)

Artus :: 2007-11-07

5 celnych komentarzyDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2007-11-07
oglądalem zdjęcia twarzy , wygląda naprawdę mlodo .
Użytkownik


Dodano: 2007-11-08
Obecnie można podziwiać wspaniałe oblicze tego władcy. Mimo iż panował tak krótko to pozostawił po sobie pewne ślady. Wszyscy kojarzą go ze skarbami z grobowca, a przede wszyskim jego złotą maskę. Panował w okresie kiedy Amon z Atonem "byli do siebie przyjaźnie nastawieni". To niezwykle tajemniczy czas.Większość uważa,że już wtedy kult Atona był tępiony. Jednak przedstawienie Tutanchamona z Anchesenamon na tronie faraona sugeruje co innego. Para królewska jest szczęśliwa, obdarowana życiem przez Atona. Sądzę ,że warto przyjrzeć się historii tego władcy.
Redaktor


Dodano: 2007-11-12
To na pewno bardzo niezwykłe wydarzenie w kręgach archeologicznych (i nie tylko), oglądanie twarzy człowieka zmarłego 3 tys lat temu jest przeżyciem niecodziennym. Jednak moim zdaniem wystawianie na pokaz publicznie ciał zmarłych dawno temu ludzi jest niestosowne. Trzeba pamiętać, że byli ludźmi i nalezy się im jakiś szacunek. Zmarli powinno się zostawić w spokoju. Jak pomyślę, że moją szanowną osobę za 2 tys lat włożyli do jakiegoś przezroczystego pudełka, zalakowali je i wystawili do podziwiania jako okaz minionej epoki wszystkim co się pod rękę nawiną za jakieś marne 2 złote to mnie dreszcze ogarniają grr, blech
Użytkownik


Dodano: 2007-11-13
całkowicie się zgadzam z Lilla Weneda to nie jest etyczne
Użytkownik


Dodano: 2008-02-18
Też zgadzam się z L.W. - zmarły to zmarły, a zwłaszcza faraon, poza tym jego odkrywca H. Carter i jeszcze kilkanaście innych osób padło ofiarą tzw. klątwy Tutenchamona, może za naruszanie spokoju właśnie.

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.