Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl



Pozostałości starożytnej cywilizacji

Archeolodzy odkryli w północno-wschodnim Kirgistanie pozostałości cywilizacji sprzed 2500 lat, niegdyś zatopione wodami Jeziora Issyk-Kul - donosi serwis internetowy Daily India.

Zespół kirgiskich i rosyjskich naukowców, pracujący pod kierunkiem profesora Władimira Płoskicza, wiceprezesa Kirgiskiej Akademii Nauk, odkrył ważne artefakty i obiekty, w tym rozległe pozostałości osadnictwa, znajdujące się nadal pod wodą.

Archeolodzy odkopali pozostałości potężnych murów dużego miasta, które zajmowało powierzchnię co najmniej kilku kilometrów kwadratowych.

Wśród znalezisk znajdują scytyjskie kopce pogrzebowe, znacznie zniszczone przez działanie wody przez stulecia, a także dobrze zachowane przedmioty, jak topory bojowe z brązu, groty strzał, sztylety, formy odlewnicze oraz płaskie złote sztabki będące - zdaniem ekspertów - jednostkami monetarnymi.

Naukowcy są przekonani, że odkryte przez nich starożytne miasto było w przeszłości prawdziwą metropolią. Niektóre z odnalezionych przedmiotów cechuje wyjątkowa staranność i precyzja wykonania, co świadczy o wysokim poziomie rozwoju cywilizacyjnego mieszkańców miasta.

Jednym z takich artefaktów jest rytualny kocioł z brązu sprzed 2500 lat, odnaleziony na dnie jeziora. Kunsztowne zdobienia oraz mistrzowski sposób łączenia detali wskazują na zastosowanie do wyrobu kotła zaawansowanych technik obróbki metali.

Bardzo wysokiej jakości są również odkryte lustra z brązu, ozdobne końskie uprzęże i wiele innych przedmiotów. Naukowcy wydobyli też z dna jeziora małe pierścienie ze złotego drutu, które mogły służyć jako drobne pieniądze, a także dużą sześciokątną złotą płytkę.

Według naukowców, znaleziska prowadzą do przypuszczeń, że lud zamieszkujący przed wiekami brzegi Jeziora Issyk-Kul stworzył nieznany wcześniej historykom system społeczno-ekonomiczny, łączący cechy koczowniczego i osiadłego trybu życia. (PAP)

Artus :: 2008-01-28

3 celne komentarzeDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2008-01-30
Ciekawe czy ta cywilizacja ma coś wspólnego z Sumerami, którzy nagle pojawili się i zniknęli.
Użytkownik


Dodano: 2008-02-17
Z tego co wiem to Sumerowie nie zniknęli jakoś nagle, zmieszali się z innymi grupami ludności i tyle, poza tym Kaukaz do domena innych grup etnicznych, najprawdopodobniej ludów praindeuropejskich o czym świadczyć mogą późniejsze kurhany scytyjskie. Zauważmy, że Indoeuropejczycy przybywają do np. Grecji ok. 2000-1600, być może właśnie stamtąd bo przecież nie wiemy skąd.



Strona nie została odnaleziona!


Niestety szukana przez Ciebie strona nie została odnaleziona, czyli wystąpił znienawidzony przez wszystkich błąd 404. Istnieją dwa wytłumaczenia; możliwe, iż szukana strona została usunięta lub przesunięta, albo po prostu źle wpisałeś/aś adres URL. Ale niestety istnieje też ryzyko, iż to my coś 'sknociliśmy' (oby nie!) w kodzie strony i zakradł się tzw. "bug", czyli po polsku robal. Koniecznie daj nam o tym znać; skopiuj link z paska przeglądarki i wyślij go na adres: naczelny[malpa]histurion.pl    Wspólnie oczyśćmy histuriona ze wszelkich błędów/robaków!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.