Anaksagoras z Klazomenaj
Anaksagoras z Klazomenaj - (ur. brak, zm. brak) jeden z pierwszych greckich filozofów, jego dzieła miały wpływ na późniejszych myślicieli takich jak Sokrates, czy Demokryt.
Anaksagoras z Klazomenaj (ur. ok. 500 p.n.e., zm. ok. 428 p.n.e.) – grecki filozof.
Urodził się w Klazomenaj w Azji Mniejszej, ale jeszcze w młodości przeniósł się do Aten. W swojej nauce starał się znaleźć kompromis między poglądami Heraklita i eleatów.
Anaksagoras zradykalizował myśl Empedoklesa wskazując na istnienie niekończenie wielu pierwiastków, które nazwał homoimeriami. Te jednak nie mogły wytworzyć rzeczy z własnej mocy, początkowo znajdowały się w bezwładnej mieszaninie (sfairos). Katalizatorem powstania rzeczy stał się ruch, ruch natomiast został spowodowany przez znajdujący się poza światem umysł. Zatem to umysł czy też duch jest zasadą, z kolei homoimerie jedynie budulcem.
Jego dzieło O przyrodzie znane jest tylko we fragmentach.
Jako pierwszy podał poprawne wyjaśnienie zaćmienia Słońca i Księżyca. Na podstawie obserwacji meteorytów spadających na Ziemię, które są bryłkami czerwonego rozgrzanego żelaza, wnioskował że Słońce i inne gwiazdy musiały być również właśnie takimi kulami. Przyjmując założenie, że Ziemia nie ma kształtu kuli lecz jest płaska, obliczył, że Słońce o średnicy 35 mil położone jest powyżej niej, na wysokości około 4000 mil. Używając podobnej metody obliczeń (triangulacji) Eratostenes, zakładając że Ziemia jest okrągła, obliczył jej promień (około 4000 mil). Jednym z uczniów Anaksagorasa był Perykles. Z jego dzieł korzystał Sokrates.
Brak komentarzy | Dodaj komentarz |