Apoloniusz z Pergi
Apoloniusz z Pergi - (ur. 262 r. p.n.e., zm. 190 r. p.n.e.) matematyk i astronom grecki, zajmujący się m.in. krzywymi stożkowymi, zyskał przydomek „Wielkiego Geometry”.
Żył 72 lat
Z Persji, miejsca urodzenia (obecnie znjdującego się w Turcji), Apoloniusz udał się do Aleksandrii w Egipcie, gdzie studiował prawdopodobnie u uczniów Euklidesa, a później sam nauczał. Należał do wielkich matematyków greckich. Spośród wielu jego dzieł zachowało się siedem z ośmiu ksiąg pracy "Konika", w której wyłożył teorię krzywych stożkowych jako przekrojów stożka. Było to dzieło oparte na dorobku poprzednikow, zwłaszcza Euklidesa i Konona z Samos, ale stanowiło istotny postęp ze względu na dogłębne i systematyczne ujęcie całości problematyki. Zawierało też bardzo wiele ważnych nowych twierdzeń, całkowicie stworzonych przez Apoloniusza. Pierwszy zdefiniował parabolę, hiperbolę i elipsę. Rozważał też ogólny problem znajdowania normalnych z danego punktu względem danej krzywej (tj. linii prostopadłych do stycznej względem tej krzywej punkcie przecięcia).
Poza tym, co przetrwało z jego prac geometrycznych, znany jest wkład, jaki Apoloniusz wniósł do optyki - wiadomo, że zajmował się zwłaszcza własnościami zwierciadeł o rozmaitych kształtach, ale nie zachowało się jego dzieło na ten temat.
Brak komentarzy | Dodaj komentarz |