Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Artemizja II

2018-01-01 | Autor: Rysiek Hałas


Artemizja II - (ur. brak, zm. brak) Królowa Karii, małżonka Mauzolosa


Artemizja była córką króla-satrapy Karii, Hekatomnusa, siostrą jego syna i następcy, Mauzolosa. Wzorem władców egipskich, Mauzolos, władca małoazjatyckiej Karii, poślubił swą siostrę Artemizję II. W świecie greckim i perskim krok taki wydawał się dosyć dziwacznym (oczywiście poza królewską dynastią Achemenidów), i Grecy niejednokrotnie wyrażali swe oburzenie na taki kazirodczy związek. Piękna Artemizja wespół z małżonkiem rządziła Karią, a po jego śmierci, została samodzielną władczynią. Około roku 353 p.n.e. Artemizja kazała dokończyć budowę mauzoleum, grobowca ku czci swego drogiego małżonka - Mauzolosa. Wspaniałe mauzoleum miało wysokość 49 metrów, wyłożona była cennym białym marmurem, a jej szczyt wieńczyła kwadryga. Budowla swym wyglądem i przepychem wzbudziła taki podziw, że została włączona do listy Siedmiu Cudów Świata. Artemizja zasłynęła także jako mecenas artystów greckich, których zapraszała na swój dwór w Halikarnasie. Artemizja II starała się kontynuować politykę męża, rozszerzając władzę satrapów karyjskich na okoliczne greckie wyspy. Artemizja nie omieszkała się mieszać do spraw greckich. Poparła rodyjskich oligarchów, przeciw którym wzniecono powstanie. Królowa słynęła ze swej ogromnej wiedzy botanicznej. Wedle źródeł miała znać nazwy wszystkich roślin, a także znać ich wszystkie zastosowania w leczeniu chorych. Legenda mówi o wielkiej żałobie, jaką przeżywała królowa po śmierci Mauzolosa. Podobno miała mieszać jego prochy z napitkiem, aby w ten sposób połączyć się z ukochanym. Ostatecznie smutek miał wyczerpać jej ciało, co po kilku latach żałoby doprowadzić miało do jej zgonu. w roku 351 p.n.e.

Etykiety:
Królowa Karii




Bibliografia:

  • Iwaszkiewicz P., Łoś W., Stępień M. - ?Władcy i wodzowie starożytności. Słownik?, Warszawa 1998.
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.