Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Egeria

2018-02-02 | Autor: Rysiek Hałas


Egeria pochodziła z rzymskiej Galii (lokalizacja najpewniejsza) lub z hiszpańskiej Galicji. Należąc do majętnej rodziny, mogła odbyć podróż pątniczą do Ziemi Świętej (lata 381-384). Część badaczy przypuszcza, że mogła należeć do cesarskiej rodziny Teodozjusza I, ale brak jakichkolwiek dowodów na potwierdzenie tej tezy. Swoje obserwacje i przygody opisała w relacji (Itinerarium), skierowanej do tych wiernych, którzy nie mogli sobie pozwolić na wyjazd do Palestyny. Na podstawie jej pracy, odnalezionej w XIX wieku we Włoszech, można sądzić, iż była osobą świetnie wykształconą, choć pisała prostym językiem późnoantycznym, tzw. łaciną vulgaris. Świetnie orientowała się w sprawach dotyczących Biblii i pism apokryficznych.
Itinerarium składa się z dwóch części, które zachowały się do naszych czasów. Wiadomo, że zaginął początek, co wynika z odnośników w tekście pamiętnika Egerii. Badacze przypuszczają, że mogła ona dotyczyć podróży Egerii do Tebaidy, jednak całkowitej pewności brak. Pierwsza z zachowanych części pamiętnika, opowiada o eskapadach na górę Synaj, górę Nebo, do Carneas i drogę powrotną do Konstantynopola przez ziemie syryjskie. Część druga opisuje natomiast ceremoniał nabożeństw odbywających się w Jerozolimie. Jej praca stanowi nieocenione źródło wiedzy dla historyków późnego antyku.


Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.