Horacy
Horacy - (ur. 65 r. p.n.e., zm. 8 r. p.n.e.) słynny rzymski poeta, którego twórczość została uznana za szczytowe osiągnięcie klasycyzmu epoki Augusta, autor popularnego powiedzenia ?carpie diem?.
Żył 57 lat
Horacy, w przeciwieństwie do innych twórców epoki Augusta, nie pochodził z zamożnej, rzymskiej rodziny; był synem wyzwoleńca. Ojciec jednak szczególnie dbał o wykształcenie syna; Horacy studiował retorykę, grekę, filozofię i to zarówno w samym Rzymie, ale również w Grecji. Angażował się także w politykę.
Po zamordowaniu Cezara, wstąpił do armii zabójców dyktatora, aby walczyć o przywrócenie republiki. Jednak w 42 r. p.n.e. armia Brutusa przegrała bitwę pod Filippi z młodym jeszcze Oktawianem Augustem i Markiem Aureliuszem. Horacy musiał uciekać z Rzymu ...
Na szczęście, wkrótce okazano wspaniałomyślność i ogłoszono amnestię dla dawnych przeciwników Triumwirów. Powróciwszy do Italii, Horacy ujrzał swój majątek skonfiksowany i rozgrabiony. Przed bankructwem uratowała go posada sekretarza u jednego z kwestorów.
Horacy wciąż tworzył i zdobywał coraz większe grono "fanów". W końcu jego utworami zainteresował się Wergiliusz, przedstawiając Horacego Mecenasowi (przyjacielowi Augusta, nieformalnie pełniącego funckję ministra kultury), przez którego poznał samego cesarza.
Od tego momentu, byt materialny Horacego został zabezpieczony, a poeta mógł zająć się pracą literacką. W swoich dziełach często nawiązywał do filozfii greckiej (głównie do nurtu epikureizmu i stoicyzmu). Zasłynął głównie dzięki wspaniałym satyrom, odom i listom poetyckim. Horacy często powtarzał "non omnis moriar" (nie wszystek umrę) i okazało się, że jego słowa można traktować proroczo, gdyż rzeczywiście jest jednym z najsłynniejszych autorów czasów starożytnych.
Brak komentarzy | Dodaj komentarz |