Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Joanna

2016-06-09 | Autor: Rysiek Hałas


Joanna - (ur. 818 r. n.e., zm. 858 r. n.e.) Jedyna kobieta, która wg legendy miała zasiadać na tronie Świętego Piotra.
Żyła 40 lat


Wyobrażacie sobie, aby kobieta mogła być głową Kościoła katolickiego? Pewnie nie, a jednak ludzie w średniowieczu i w epoce wczesnego renesansu sądzili inaczej. W XIII wieku w źródłach dominikańskich pojawiają się wzmianki, iż niejaki Jan Anglik, został wybrany następcą świętego Piotra, tuż po zgonie Leona IV w 855 roku. Po dwu i półletnim zasiadaniu na stolcu papieskim, ów Jan podczas przejażdżki konnej, nagle upadł i wyzionął ducha. W czasie sekcji zwłok okazało się, że Jan to nie mężczyzna, lecz kobieta - Joanna. W Rzymie znajduje się Zaułek Papieżycy (Vicus Papessa), pomiędzy Koloseum a Via del Santi Quattro Coronati. Czy Joanna mogła istnieć naprawdę?

Około 1250 roku dominikanin Jan de Mailly, a następnie Marcin z Opawy zapisali w swych kronikach legendę o panowaniu Joanny. Zgodnie z nią, Joanna w młodości przebrała się za mnicha, aby móc studiować. Podobno cechowała się wyjątkową inteligencją, przez co szybko zdobyła rozgłos, oczywiście jako Jan, a nie Joanna. Jej wyjątkowe zdolności umysłowe sprawiły, iż szybko została zauważona przez Stolicę Apostolską, gdzie zdobyła niepoślednie znaczenie. Gdy w 855 roku zmarł papież Leon IV, kardynałowie zebrani na konklawe wybrali owego Jana Anglika papieżem. Po blisko trzyletnim zasiadaniu na stolcu św. Piotra, Joanna zaszła w ciążę z jednym z dostojników laterańskich, i w czasie uroczystej procesji poroniła, wkrótce sama tracąc życie.

Czy Joanna istniała naprawdę? Cóż to sporna kwestia. Część historyków sądzi, że po Leonie IV papieżem został Benedykt III (855-858), który został wybrany na tron papieski w dniu śmierci swego poprzednika. Jest jednak pewne ale. O Benedykcie III zachowało się niewiele wzmianek, i to dość skąpych. Czyżby ktoś chciał zatrzeć ślady? Inni badacze epoki, uważają, że postać Joanny została wymyślona na podstawie wzmianki z IX-wiecznej kroniki Anastazego Bibliothecusa, choć wydaje się, że została ona dodana w późniejszych czasach.

Tak czy inaczej, trudno jest wyjaśnić pochodzenie zwyczaju, praktykowanego aż po koniec XV wieku, tuż po konklawe. Polegał on na tym, iż nowowybranego papieża sadzano na tzw. sede stercoraria, swoistym rodzaju tronu w kształcie podkowy, który pozwalał księciom Kościoła podejrzeć, czy papież posiada męskie przyrodzenie. Tak więc, kwestia wyjaśnienie\a istnienia papieżycy pozostaje kwestią otwartą, wciąż czekającą na wyjaśnienie.


Bibliografia:

  • Donna Woolfolk Cross, Papieżyca Joanna, Katowice 2000.
  • Hanna Hartwig (oprac.): Joanna Domniemana (pol.). W: Polityka [on-line]. 2010-03-05.
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.