Zabić. Mordy polityczne w PRL
Patryk Pleskot, pracownik naukowy IPN, autor wielu cenionych opracowań historycznych jest autorem tej ciekawej, ale mrocznej książki. Odsłania w niej kulisy działania władzy komunistycznej wobec osób uznawanych za przeciwników politycznych, głównie w latach 80. Morderstwo polityczne - jak podaje autor, to zbrodnia polityczna popełniona z motywacji polityczno-ideowych w okresie pokoju. Taka zbrodnia może być popełniona z premedytacją, ale też zdarzały się zbrodnie niezamierzone, przypadkowe. W książce znajdziemy historie zabójstw nastolatków: Emila Barchańskiego, Piotra Majchrzaka i Grzegorza Przemyka. W dalszej części opis dotyczy morderstw młodych opozycjonistów – Stanisława Pyjasa, Piotra Bartoszcze, zabójstw księży, byłego komunistycznego premiera – Piotra Jaroszewicza czy wreszcie zabójstw osób, które stały się ofiarami, bo znajdowały się w najbliższym otoczeniu głównego celu reżimu. Opisane przypadki to zaledwie kilka mordów z ogromnej ich liczby, skrzętnie tuszowanych przez reżim.
To książka o ofiarach często wcześniej torturowanych i prześladowanych, nie mających żadnego wsparcia. Osoby te zamordowane zostały przez oprawców z placówek aparatu represji specjalnie szkolonych w sztukach walki do bicia ofiar w sposób, który nie pozostawiać śladów na ciele ofiary. Te komanda śmierci stosowały różne metody, czasami zabójstwa były skryte, często pozorujące wypadek – utonięcie, spadek ze schodów, ale czasami demonstracyjne, jak śmierć ks. Jerzego Popiełuszki. Nikogo nie może dziwić, że organa prowadzące śledztwo w takich sprawach, nie tylko fałszowały dochodzenie uzyskując np. absurdalne i mało dokładne opinie lekarskie, ale i szerzyły kłamstwa szkalujące zamordowanego.
Pomimo niszczenia akt i braku dostępu do wielu dokumentów historykowi udało się na podstawie uzyskanych informacji przedstawić fakty i stworzyć z nich najbardziej prawdopodobny przebieg zdarzeń. Część historii to wiarygodne scenariusze wydarzeń, a niektóre - na co autor jednoznacznie wskazuje – to jedynie poszlaki, spekulacje oddzielone od suchych faktów.
Autor, tak jak i w poprzednich swoich książkach (Miasto śmierci. Pytania o morderstwa polityczne popełnione w Warszawie czy Dyplomata, czyli szpieg? Działalność służb kontrwywiadowczych PRL wobec zachodnich placówek dyplomatycznych w Warszawie lub Kłopotliwa panna S. Postawy polityczne zachodu wobec Solidarności na tle stosunków z PRL ) oparł się na licznej bibliografii w postaci źródeł archiwalnych, prasie z epoki, wspomnieniach, artykułach prasowych, opracowaniach książkowych i artykułach naukowych. Na końcu książki znajdziemy też indeks nazwisk.
Wydaje się, że sporo wiemy o tym nie tak odległym przecież okresie historii. Nic bardziej błędnego, zważywszy chociażby na fakt, że w żadnym z opisanych przez autora przypadków mordów, sprawiedliwości nie stało się zadość. Podsumowując, wydaje się, że bez względu na to czy i jaki okres historii nas interesuje, tę książkę należy przeczytać. I to nie tylko ze względu na solidnie przedstawione fakty, ale i dla refleksji, przestrogi przed jakimkolwiek reżimem i jego aparatem bezkarnej władzy.
Dodatkowe informacje:
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2016
Stron: 510
Link: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,7290,Zabic-Mordy-polityczne-PRL
1 celny komentarz | Dodaj komentarz |
Gość | |
Dodano: 2016-10-05 czekam na książkę o mordach politycznych 3 RP : Lepper, Sekuła, Pańko itd. Rozróznianie jak była ta straszna PRL w opozycji do rzekomo "dobrej" 3 RP to propaganda polityczna. Zabójstwa polityczne w demokracji jaka ponoć jest 3 RP są gorsze, bo to tamten system był zbrodniczy a ten podobno nie jest |