Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl



Kultura oryniacka

2017-05-24 | Autor: Rysiek Hałas



Malowidła z jaskini Chauveta

Kultura oryniacka (ok. 40 000/35 000 - 30 000/20 000 p.n.e.) jest pierwszą kulturą europejską identyfikowaną z Homo sapiens sapiens. Jednak coraz częściej pojawiają się głosy, że należy przypisywać ją raczej neandertalczykowi, bowiem człowiek współczesny pojawił się w Europie "trochę" później. Jak pokazują współczesne badania, wiele przedmiotów kultury oryniackiej przypomina wyroby neandertalskie we Francji, co sugeruje, że należy dokładnie przebadać dotychczasowe obiekty przypisywane kulturze oryniackiej, czy aby nie są wytworem innych "nosicieli" kultur. Swoją nazwę wzięła od francuskiego stanowiska archeologicznego Aurignac. Kultura rozprzestrzeniła się z południowo-zachodniej Europy na niemal cały kontynent i część północnej Afryki, z rzadka zamieszkane przez neandertalczyków. Jednym z ciekawszych stanowisk jest jaskinia Vogelherd, gdzie w 1931 roku odkryto kilkucentymetrowe figurki wykonane z kości słoniowej, liczące blisko 32 000 lat, które posiadały znaki ryte w kształcie X wraz z krzyżującymi się nacięciami, co sugeruje znajomość liczb, choć nie wiadomo, co ówcześni ludzi mogli liczyć. Na stanowisku w Hohlenstein-Stadel znaleziono 30-centymetrową statuetkę zwaną Lowenmensch, ukazującą człeko-lwa jaskiniowego. Figurka odkryta w 1939 roku była rozbita na kilkaset kawałków.

Wenus z Willendorfu

Jednak największą sławę zdobyła jaskinia Chauveta położona nad rzeką Ardeche w południowo-wschodniej części Francji, odkryta w 1994 roku przez trójkę grotołazów. W czasie eksploracji jaskini, odkryto obszerną komorę z pozostałościami szkieletów niedźwiedzi jaskiniowych. W następnych pomieszczeniach dojrzeli przepiękne malowidła megafauny - nosorożców, niedźwiedzi czy lwów. Badacze początkowo sądzili, iż dzieła zostały stworzone około 17 000-14 000 lat temu, czyli mniej więcej w tym samym czasie, co malowidła z Altamiry czy Lascaux. Dopiero po dokładnych badaniach radiowęglowych okazało się, że malowidła z jaskini Chauveta liczą 32 000 lat, co pozwoliło ustalić, że ówcześni artyści, reprezentowali kulturę oryniacką. W jaskini odkryto również wizerunek półczłowieka-półzwierzęcia, co łączy się z Lowenmenschem.

Zasięg występowania kultury oryniackiej


Etykiety:
Prehistoria kultura oryniacka homo sapiens sapiens



Podziel się!
        
Przeczytaj również...

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Brak komentarzyDodaj komentarz

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.