Siedem cudów świata na monetach
3. Posąg Zeusa olimpijskiego
Został wykonany w chryzelefantynie po roku 430 p.n.e. Zaliczany przez starożytnych Greków do cudów świata, ogromny posąg o wysokości ok. 12 m. Wykonany za pomocą tzw. techniki chryzelefantyny: zbudowany z drewnianych desek przymocowanych do wielkiego drewnianego rusztowania, pokryty kością słoniową (tors boga) i złotem (jego szata).
Wyobrażał siedzącego na tronie Zeusa w płaszczu i wieńcu oliwnym, ze statuetką Nike na prawej dłoni i berłem w lewej - symbol jedności cywilizacji greckiej. Zniszczony został w 426 lub 465 roku n.e.
Podczas prac wykopaliskowych stwierdzono, że jego rozmiary odpowiadały rozmiarom świątyni. Z jej pomiarów można wyliczyć wielkość posągu Zeusa - był siedmiokrotnie większy od człowieka. Posąg ten zaginął bez śladu. Rzekomo rzeźba ta została zabrana przez Bizantyjczyków, ale w Bizancjum nic potem nie słyszano o tym dziele i jego losach.
Macedonia, Filip III: AR Tetradrachma. Aw. Głowa młodego Filipa III jako Herkulesa w skórze lwa w prawo. Rev. BAZILEOZ FILIPPOY, Zeus siedzący na tronie w lewo, na wyciągniętej prawej ręce orzeł, lewa oparta na długim berle (scepter). Sear 6749:
4. Latarnia morska na Faros
Została zbudowana ok. 280 p.n.e. - 279 p.n.e. na podstawie planów architekta Sostratosa i na polecenie Ptolemeusza I, ukończona podczas rządów jego syna Ptolemeusza II. Możliwe, że pomysłodawcą budowy latarni był sam Aleksander Macedoński.
Latarnia znajdowała się na przybrzeżnej wysepce Faros, która mając sztuczne połączenie ze stałym lądem poprzez Heptastadion, stanowiła część wejścia do portu w Aleksandrii w Egipcie. Latarnia zwieńczona była kopułą wspartą na ośmiu kolumnach. Na niej ustawiony był posąg Posejdona o wysokości około 7 m. W tamtych czasach była to najwyższa budowla na ziemi o podstawie mniejszej od jej wysokości. Latarnię dość dokładnie opisał arabski geograf i podróżnik z XI wieku - Abu Abdallah Mohammed Edrisi. Jej wizerunek zachował się też na monetach i malowidłach. Nazwisko architekta jest znane dzięki zachowanej pod starożytnym tynkiem inskrypcji: "Sostratus, syn Deksyfanesa, poświęcił tę budowlę bogom ocalenia, w imieniu wszystkich tych, którzy żeglują po morzach", którą najprawdopodobniej zostawił sam budowniczy w tajemnicy przed królem.
Wieża (wys. 120-135 m) o trzech kondygnacjach, najniższa kwadrat, następnie ośmiokąt, ostatni cylinder. Szeroka okrągła rampa wiodła na szczyt, gdzie zapalano ogień widoczny z odległości ok. 50 km. Prawdopodobnie już w II wieku runęła najwyższa część latarni. W IX wieku jej dolna część została zaadaptowana na meczet o nietypowej orientacji - wzdłuż osi północ-południe. Latarnia uległa uszkodzeniu przez trzęsienia ziemi w latach 1303 i 1323, wieża została ostatecznie zniszczona przez trzęsienie w 1375 roku. Od XV w. na jej ruinach powstał fort Kaitbaj. Obecnie na fundamentach latarni znajduje się Muzeum Morskie.
EGIPT, Aleksandria, Antoninus Pius (138-161 n.e.). AE hemidrachma (10.39 g), bita w latach 144-5. Av: Popiersie Antoninusa Piusa w wieńcu laurowym w prawo. Rev: Latarnia morska w Faros, data L-H po bokach. Antoninus Pius - Milne 1841.
EGIPT, Aleksandria, Hadrian AE Drachma. Rok 18 = 133-4 n.e. Av: Popiersie Hadriana w wieńcu laurowym i stroju w prawo. Rev: Izis Pharia krocząca prawo w kierunku latarni morskiej, trzymająca rozpostarty żagiel, data LIH na dole. Köln 1122, Dattari 1768. Hadrian - Milne 1460
EGIPT, Alexandria. Hadrian AE28 Hemidrachma (11,95 g). Av: popiersie Hadriana w wieńcu laurowym w prawo. Rev: latarnia morska w Faros w Alexandrii.
5 celnych komentarzy | Dodaj komentarz |
Użytkownik | |
Dodano: 2007-08-27 Szkoda,że tylko 4. Dobrze,że jest Latarnia z Faros. Mam tylko 1 zastrzeżenie:Dawniej określało się Aleksandria przy Egipcie. Dzięki za artykuł. |
Gość | |
Dodano: 2009-11-28 Można kupić takie monety??? |
Gość | |
Dodano: 2010-06-07 Necia, jakbyś je chciała kupić to zapłaciłabyś prawdziwe krocie za jedną sztuke... :D |