Etykieta: Rozbicie dzielnicowe
Artykuły:
Bolesław Krzywousty zmarł w 1138 roku, a schedę po nim przejęła piątka jego synów. Wincenty Kadłubek pisał: Gdy poczuł, że [los] żąda od niego śmiertelnej powinności, poleca spisać dokumenty testamentowe. Przekazuje w nich w spadku czterem synom i to, co osiągnięte zasługami przodków, i następstwo w królestwie, wyznaczając stałe granice czterech dzielnic w ten sposób, że w ręku najstarszego miało pozostać i księstwo dzielnicy krakowskiej i władza zwierzchnia. Choć nie wiadomo czy dokumenty takowe istniały, pewne jest, iż . . .
Wstępny opis Temat wymaga znajomości podziału ziem polskich w 1138 roku, kolejnych seniorów, przyczyn i skutków decentralizacji państwa; przy pomocy mapy ziem polskich orientacji w utraconych ziemiach oraz w rozwoju państwa zakonnego, trzeba też wiedzieć na czym polegało osadnictwo na prawie niemieckim ora znać podział mieszczaństwa.Opis wymaganych pojęć W 1138 roku I seniorem został Władysław II Wygnaniecsynowie Krzywoustego - Bolesław Krzywousty w swoim testamencie (1138r.), chcąc . . .
Postaci:
Pod koniec XIII wieku większa część ludności ziem polskich zainteresowana była w zjednoczeniu dawnej monarchii Piastów. Bezustanne walki pomiędzy książętami, coraz większe zagrożenie ze strony sąsiadów (Czechy, Brandenburgia, Prusowie, Ruś Halicko-Włodzimierska, później Litwini i Krzyżacy), wewnętrzna anarchia oraz uniemożliwienie prowadzenia handlu, przyczyniało się do wzrostu tendencji centralistycznych. Również chłopi, pozbawieni opieki silnego władcy, często ponosili konsekwencje braku władcy-opiekuna, stając się ofiarą gwałtów i . . .