Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Etykieta: Rzym

Artykuły:

Wojna z Sertoriuszem

Sertoriusz należał do stronnictwa popularów, czyli był stronnikiem słynnego Gajusza Mariusza, który kilkukrotnie pod rząd - co było niezgodne z rzymskim prawem - zostawał konsulem. Za swoje zasługi - walczył m.in. w wojnie ze sprzymierzeńcami, ów Sertoriusz otrzymał za przyzwoleniem popularów namiestnictwo w Hiszpanii Bliższej. Nim jednak zdążył objąć swe stanowisko, w Rzymie do głosu doszli zwolennicy Sulli, którzy cofnęli Sertoriuszowi nominację. Nie mogąc pogodzić się z tym faktem,  pozbawiony stanowiska wódz  zwerbował mały oddział, . . .



Konstantyn - pierwszy chrześcijański cesarz?

W pierwszej części cyklu artykułów dotyczących próby wytłumaczenia złożoności religijności cesarza Konstantyna Wielkiego, skupiliśmy się na legitymizacji rządów w dobie tetrarchii, a także wpływu prześladowań na kształtującą się doktrynę Kościoła Katolickiego. W kolejnej części cyklu przyjrzymy się w jaki sposób mitranizm przyczynił się do najpierw zaakceptowania, a potem gloryfikowania chrześcijaństwa. Rozeznamy się również w skutkach ustąpienia Dioklecjana z tronu cesarskiego, a także . . .



Pretorianie

Każdy władca, choćby najmniejszego państewka, pragnie posiadać swoją gwardię przyboczną, która zapewni mu ochronę przed przeciwnikami politycznymi, osobistymi wrogami, czy gniewem ludu. Nic przeto dziwnego, że przebiegły Oktawian August umacniając swe cesarstwo, doszedł do tego samego wniosku - potrzebuje ochrony. Gwardia przyboczna cesarza, zwana pretorianami, miała również charakter prestiżowy, mający wykazać potęgę władcy. August pomimo ograniczeń jakie nałożył na pretorian, nie był jednak w stanie zapobiec temu, że gwardziści . . .



Postaci:

Cyncynat
Lucius Quincius Cincinnatus, rzymski dowódca i polityk. Żył w V w. p.n.e. Był symbolem rzymskiego umiłowania prostoty, nieprzywiązywania wagi do bogactwa i zaszczytów. Istnienie tej postaci jest potwierdzone, ale prawdę o Cyncynacie zaciera ludowa tradycja, w której był jednym z ulubionych bohaterów legendLucjusz Kwinkcjusz zwany Cincinnatus, czyli Kędzierzawy, pełnił urząd konsula w roku 460 p.n.e. Mimo patrycjuszowskiego pochodzenia był bardzo skromny. Nie dbał o bogactwa i miał tylko cztery morgi ziemi niedaleko Rzymu. Szacunek ludu i . . .

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.