Skąd się wzięła swastyka
Swastyka jako symbol słońca lub ognia jest znana od bardzo dawna, szczególnie na dalekim Wschodzie. Bywała symbolem bogiń, a więc płodności. Swastyka z ramionami skierowanymi w lewo jest znakiem nocy i magii, emblematem straszliwej hinduskiej bogini Kali.
Swastyka występuje jednak na całym świecie od pradawnych czasów. Jedno z najstarszych malowideł z motywem swastyki pochodzi z paleolitu – ma więc około 10 000 lat. Swastykę odkrywano w znaleziskach z późnego neolitu na Bliskim Wschodzie, w późniejszych w Babilonie i u Hetytów. W epoce brązu znana była już w Troi, Mykenach, Skandynawii, później w Grecji, Italii, Chinach, Japonii.i Chinach.
Zaanektowana przez Hitlerowców na symbol ich ruchu jest błędnie uważana za znak germański.
Symbol ten pojawił się też na wczesnych monetach greckich z VI – V w.p.n.e. z Macedonii, szczególnie na tych z głową Gorgony na awersie.
Może to przypadek, ale na rewersach tych monet występuje kwadratowe czteropolowe incusum które wytarte (na monecie będącej długo w obiegu) przekształca się w swastykę z ramionami w lewo.
Prześledźmy to na kilku podobnych monetach wykazujących stopniowo coraz większe zużycie po stronie incusum:
Grecja, Macedonia – Neapolis. Srebrny stater z lat 500-480 p.n.e. Głowa Gorgony na wprost z wystawionym językiem / Czteropolowe incusum kwadratowe. Katalog: AMNG III 2, Dewing 1063, SNGANS 401
Jak wyżej, stater z lat 525-450 p.n.e. Katalogi: SNG ANS 400ff; SNG Copenhagen 223.
Jak wyżęj, stater z lat 500-480 p.n.e. Katalogi: AMNG III/2, 4. SNGANS 411
Jak wyżej. Katalogi: AMNG III 4, Dewing 1064.
Można przypuszczać, że gdyby Hitler wiedział o tak trywialnych korzeniach głównego symbolu swego ruchu szybko by z niego zrezygnował.
11 celnych komentarzy | Dodaj komentarz |
Strona nie została odnaleziona!
Niestety szukana przez Ciebie strona nie została odnaleziona, czyli wystąpił znienawidzony przez wszystkich błąd 404. Istnieją dwa wytłumaczenia; możliwe, iż szukana strona została usunięta lub przesunięta, albo po prostu źle wpisałeś/aś adres URL. Ale niestety istnieje też ryzyko, iż to my coś 'sknociliśmy' (oby nie!) w kodzie strony i zakradł się tzw. "bug", czyli po polsku robal. Koniecznie daj nam o tym znać; skopiuj link z paska przeglądarki i wyślij go na adres: naczelny[malpa]histurion.pl Wspólnie oczyśćmy histuriona ze wszelkich błędów/robaków!