Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl



Indie

2006-04-08 | Autor: Paweł Bąkiewicz



Wykopaliska w obrębie najstarszego miasta Indii, Harappy


Do końca XIX stulecia historię Indii rozpoczynano od ludu zwanego Ariami (szlachetnymi). Dopiero w pierwszych dziesięcioleciach poprzedniego wieku prace archeologiczne przyniosły niezwykle ciekawe informację. Otóż już co najmniej 1500 lat wcześniej na tym terenie żyła dobrze rozwinięta cywilizacja.

Mieściła się ono w dolinie rzeki Indus, zwaną przez to kulturą Indusu. Skupiała się głownie wokół dwóch dużych ośrodków miejskich : Harappa i Mohendżo-Daro. Prace wykopaliskowe w Harappie odkryły wiele zabudowań ceglanych połączonych wąskimi uliczkami. Musiała to być cywilizacja dobrze rozwinięta, gdyż odkryto również zrąb sieci kanalizacyjnej. Na szczególną uwagę zasługuje fakt iż obok drobnych, małych domków stały wielkie, wielopokojowe wille i pałace. Świadczy to o dużym podziale ówczesnego społeczeństwa na biednych i bogatych.

Cywilizacja pierwszych Hindusów opierała się głównie na rolnictwie. W mniejszym stopniu na handlu, głównie z Sumerami. Jednak sam fakt wymiany towarowej Hindusów z cywilizacją mezopotamską może świadczyć o pewnym pokrewieństwie, może nawet Sumerowie wywodzą się z Indii. Jest to jednak stwierdzenie trudne do udowodnienia. Miasta kultury Indusu miały charakter (podobnie jak początkowe miasta sumeryjskie) teokratyczny. Główną osobą w mieście był kapłan spełniający funkcje religijne i administracyjne.


Pomnik Buddy, duchowego przywódcy buddystów



Około 1500 r. na terenie Indusu pojawił się wyżej wymieniony lud; Ariami. Podbił on słabo scentralizowane miasteczka Hindusów rozciągając swoją supremację nad całą doliną Indusu zahaczając również o Ganges. Stworzył zlepek państewek na czele których stali naczelnicy (zwanych radżami). To właśnie Ariami wprowadzili kastowy ustrój społeczny trwający do dnia dzisiejszego.

Kapłani-bramini głosili tezę iż życie ziemskie nie ma większego znaczenia jest ułudą, a celem człowieka jest oderwanie się z tej rzeczywistości, uwolnienie ze wszystkich ziemskich więzów. Tą religię utwierdziły także mowy Buddy (Siddahartha Gautamiego).

Słabości Ariami wynikała z braku centralizacji. Jak już wspomniałem państwo opierało się na luźnych relacjach małych państewek. Spowodowało to że w VI w. p.n.e. król perski Cyrus Wielki podbił zachodnie tereny doliny Indusu. Hindusi zjednoczyli się dopiero wobec zagrożenia macedońskiego. Powstało wówczas Wielkie Państwo Indyjskie. Jednak i ono nie zdołało się uchronić przed wojowniczymi zapędami Aleksandra Wielkiego wpadając pod wpływy greckie.



Podziel się!
        
Przeczytaj również...

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

9 celnych komentarzyDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2007-03-08
Znam taki podział mieszkańców Indii: ludność przedindyjska : Drawidowie oraz indoeuropejczycy Ariowie. Można było także bardziej rozwinąć kwestie dotyczącą religii.
Użytkownik


Dodano: 2007-07-31
Bardzo krótkie. A religia i kultura tych ludów? Większość wyznań dzisiejszych Hindusów swe korzenie ma w wierzeniach Arian. Innym przykładem jest chociażby podział na różne kasty.
Użytkownik


Dodano: 2007-10-28
czy oni od początku wierzyli w świętość krowy itp.
Użytkownik


Dodano: 2007-10-28
Artykuł jest ciekawy, dobrze zredagowany. Cieszę się że na niego trafiłam bo u nas w polsce mało jest informacji o Starożytnych Indiach i ich kultura jest nam dość obca. Gdyby redaktorzy strony napisali coś więcej o INdiach chętnie przeczytam i skomentuję pozdrawiam i powodzenia
Redaktor


Dodano: 2008-05-09
Bardzo ciekawie napisane i wielka szkoda, że autor nie zamieścił czegoś więcej. Historia Indii jest warta przypomnienia tak samo jak i kultura.
Użytkownik


Dodano: 2008-09-12
Całkiem ciadny tekst.
Fajne zdjecia.
Szkoda tylko ,że tak mało.
Użytkownik


Dodano: 2008-10-08
Strasznie mało. Popieram kwestię dot. religii, gdyż hinduizm jest dość ciekawym wyznaniem. Brak wzmianki o królestwie Magadhy, i Aśoce, który zjednoczył (w części) tereny dzisiejszych Indii.
Użytkownik


Dodano: 2009-05-17
Daleki Wschód fascynuje. Fascynuje swoją historią, religią i kulturą. Szkoda, że akurat ten dział nie jest rozbudowywany. Jeżeli chodzi o tekst, to informacje zawarte w nim są ogólne. Ktoś kto już zetknął się z historią czy myślą filozoficzno-religijną Indii, to nie znajdzie w nim nic nowego.
Gość


pasjonat
Dodano: 2009-10-16
Artykuł nawet nie dotyka najciekawszych aspektów cywilizacji Indusu.
Należy wspomnieć iż jest rozszyfrowane pismo Sumeryjskie, z którym handlowali Drawidzi. Pismo Drawidyjskie czeka nas swego Champoliona.

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.