Etykieta: rewolucja francuska
Artykuły:
Z czym kojarzą nam się najczęściej wydarzenia rewolucji we Francji ? Z pięknymi hasłami głoszącymi wolność, równość, braterstwo oraz trójkolorową kokardą wraz z obrazem przedstawiającym Marsyliankę wiodącej lud na barykady? Niestety moje skojarzenia są zgoła inne, związane szczególnie z widokiem gilotyn i wiwatującym tłumem podczas egzekucji. O tej rewolucji trudno zatem pisać bez sprzecznych uczuć i wyobrażeń. Muszę bowiem podkreślić znaczenie tego wydarzenia dla realizacji idei oświeceniowych i demokratycznych w feudalnej . . .
Postaci:
Małoletni Ludwik stał się następcą tronu francuskiego w 1765 roku po śmierci swojego ojca Ludwika Ferdynanda. Panujący wówczas we Francji dziadek delfina - Ludwik XV Burbon nie cieszył się sympatią poddanych. Feudalna Francja borykała się z problemami gospodarczo-finansowymi, a narastająca bieda pozostawała w sprzeczności z ogromnymi wydatkami na dwór królewski w Wersalu. Nadzieje na zmianę tej sytuacji Francuzi upatrywali w osobie młodego następcy tronu, nazywając go . . .
Jak to się stało, że przez lata osoba królowej Marii Antoniny była synonimem rozrzutności arystokracji? Niewątpliwie dlatego, że królowa uwielbiała pełną przepychu modę, liczne rozrywki i niekończące się przyjęcia. Taki styl życia musiał kontrastować z kryzysem finansowym i głodem panującymi w XVIII wiecznej ówcześnie Francji. Maria Antonina i jej mąż żyjąc w wystawnym Wersalu nie zważali jednak na te problemy, a gniew ludu francuskiego doprowadził do wybuchu rewolucji i stracenia obojga małżonków na gilotynie. A oto jak do tego . . .