Etykieta: święty
Artykuły:
Postaci:
Urodził się w średniozamożnej rodzinie, ojciec jego był poganinem, a matka Monika chrześcijanką (uznaną później za świętą).Młodość spędził w Kartaginie na nauce retoryki i rozrywkach. Jego poglądy pozostawały pod dużym wpływem manichejczyków, bowiem po lekturze Pisma Świętego rozczarował się. Nie tylko dlatego, że styl łaciński przekładu pisma był niedoskonały, ale również dlatego, że sama treść wydała mu się niezadawalająca. Jego zdaniem zawarte w nim opisy wojen i innych zachowań ludzkich nie stały na wysokości filozofii. . . .
Właściwe imię Jana Pawła II brzmi Karol Józef Wojtyła.
Po śmierci Jana Pawła II, włoski pisarz i publicysta, Enzio Biagi, pisał: "Cała historia życia Jana Pawła II naznaczona jest cierpieniem. Miał prawie dwadzieścia lat, kiedy do Krakowa weszli Niemcy, by deportować i zabijać. Sprawował Mszę św. prymicyjną, kiedy władzę objął rząd walczący z Kościołem. Został biskupem i żeby dzieci i młodzież uczyć katechizmu, narażał się na wiele trudności. W każdej chwili groziło jakieś niebezpieczeństwo. Tuż po wyborze na Papieża . . .
Święty Swithun to postać mało znana, w wyniku niewielu wzmianek literackich o życiu i działalności naszego bohatera. W miarę pewne jest, iż został biskupem Winchesteru w połowie IX wieku. Ten wykształcony benedyktyn odpowiadał za wykształcenie króla Wessexu Alfreda Wielkiego. To właściwie wszystko, co wiemy na pewno. Żywot św. Swithuna powstał dopiero w ponad dwa wieki po śmieci biskupa. Wszakże zapisał się orędownik prostego ludu, budowniczy kościołów i mostów, jak choćby tego nad zdradliwą rzeką Itchen. Właśnie przy budowie jednego z . . .
Św. Benedykt urodził się ok. 480 roku w Nursji w zamożnej rodzinie. Mając lat 14 został wysłany przez rodzinę do Rzymu, gdzie najprawdopodobniej zdobył gruntowne wykształcenie. To tutaj zdecydował się zostać duchownym. Najpierw wstąpił do grona kapłanów żyjących przy kościele św. Piotra w Enfide w Górach Sabińskich, jednak po dokonaniu cudu, chcąc uniknąć rozgłosu świętego, zamieszkał w jednej z grot w dolinie Subiaco, podobno za radą napotkanego po drodze mnicha Romana. Po przejściu okresu próbnego, przyszły święty otrzymał . . .
Święty Wojciech, jego właściwe miano to Adalbert, pod którym znany jest w innych krajach europejskich. Męczeńska śmierć Wojciecha stała się fundamentem polskiej organizacji kościelnej.
Adalbert urodził się w czeskim rodzie książęcym Sławnikowiców w Libicach. Od dzieciństwa wykazywał zainteresowanie sprawami wiary. W 981 roku został wyświęcony na kapłana, a rok później otrzymał tiarę biskupią Pragi. Biskup wspierał nowe fundacje kościelne, hojnie rozdawał datki dla ubogich, i namiętnie sprzeciwiał się spiskom czeskich możnych, przez . . .
Święty Piotr Apostoł zwany Szymonem, był rybakiem z Galilei, a pochodził z Betsaidy lub Kafarnaum. W zasadzie nic nie wiadomo o wczesnych latach jego życia. Pewniejsze informacje o nim pochodzą z Ewangelii i Dziejów Apostolskich, ale rozpoczynają się od momentu, gdy pewnego razu Jezus przechodził nad brzegami Jeziora Galilejskiego. To tutaj Mesjasz miał ujrzeć Szymona Piotra i jego brata Andrzeja łowiących ryby. Miał rzec do nich: "Pójdźcie za mną, a uczynię was rybakami ludzi" (Mt 4:19). Bracia odrzucili swoje sieci i poszli za Jezusem. Przez . . .