Etykieta: Wyprawy krzyżowe
Artykuły:
Wbrew powszechnym opiniom, idea świętej wojny nie została wymyślona przez papieża Urbana II. W XI wieku była ona już bardzo dobrze znana. Na zjeździe w Clremont Urban II wezwał do pierwszej krucjaty na wschód, nie zaś do pierwszej krucjaty w ogóle. W rzeczywistości idea ta nie powstała nawet na zachodzie. Wywodzi się ona z Cesarstwa Bizantyjskiego, stworzył ją cesarz Herakliusz władający Wschodnim Cesarstwem od 610 do 641 roku. Po raz pierwszy została wykorzystana podczas wojen z Persami, jakie tyczył z nimi wówczas Basileus Bizancjum w Vii wieku. . . .
Wiek XI jest okresem wzrostu i umocnienia się potęgi tureckich Seldżuków na ziemiach Bliskiego Wschodu. W toku podbojów wyparli oni z obszarów Syrii i Palestyny Bizantyjczyków. Cesarstwo Bizantyjskie, znajdujące się w trudnej sytuacji, poprosiło o pomoc papieża Urbana II. Liczono, że hasło świetlej wojny, ukute już wcześniej, pomoże uzyskać rycerzy-ochotników, którzy w szczytnym celu ruszą na pomoc wschodnim chrześcijanom. Było to o tyle ważne, że skarbiec cesarski był pusty, a ochotnikom nie trzeba było płacić.Urban II . . .
Głównym powodem, dzięki któremu pierwsza krucjata odniosła tak olbrzymi sukces, były walki wewnętrzne pomiędzy poszczególnymi państewkami muzułmańskimi. Sytuacja ta miała jednak już wkrótce ulec zmianie. Nastapiło to gdy w 1227 roku atabegiem Mosulu został Zanka I Imad-ad-Din, który już w rok później przejął władzę na mistem Aleppo. Było ono jednaym z najbogatszych miast i bardzo ważnym punktem strategicznym Syrii. Atabeg wykorzystał fakt, że w danym momencie miasto było pogrążone w politycznym chaosie - co niezwykle . . .
Wczesne średniowiecze było okresem dość bliskich stosunków między państwami chrześcijańskiej Europy, a państwami kalifów, emirów i sułtanów muzułmańskich. Fakt, że prowadzono między sobą wojny, choć mniej liczne niż to powszechnie wydaje się nam obecnie, główną formę spotkań "międzykulturowych" stanowił handel i wymiana kulturalna, poprzez szeroko pojętą naukę. Muzułmanie wszak ofiarowali Europie m.in. dzieła starożytnych Greków i Rzymian, które Zachód dawno zapomniał, oraz zdobycze średniowiecznej nauki. Choć we współczesnym . . .
Postaci:
Chyba najsłynniejszym średniowiecznym władcą Anglii, choć nie najlepszym, był Ryszard I Plantagenet, znany szerzej jako Ryszard Lwie Serce. Ten władca, a raczej rycerz, w nosie miał sprawy swego potężnego i skłóconego imperium (Anglia i posiadłości angielskie we Francji). Pragnął tylko zdobyć sławę rycerską każdym możliwym sposobem - czy to poprzez bunt wobec ojca, walki ze swymi zbuntowanymi poddanymi, czy podjęcie krucjaty do Ziemi Świętej. Ryszard był synem potężnego króla Henryka II i Eleonory Akwitańskiej, jednej z niewielu . . .