Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl



Anubis

2007-01-23 | Autor: Egipcjanka



Anubis zwany także Anpu, Inpu, Ienpw, Imeut. Jego symbolami są: szakal, wołowa skóra, wposażenie balsamujące, flagi (jednakże szakal jest tym najbardziej przyjętym i znanym). Czczony głównie w Heliopolis i Cynopolis.

Szakalogłowy bóg mumifikacji, uczestniczył w obrządkach, podczas których martwy człowiek zostaje przeniesiony do świata podziemnego. Anubis był czczony jako wynalazca balsamowania i ten, który zabalsamował martwegoOsiris i tym samym pomógł zachować jego ciało, by ten mógł ponownie ożyć.

Anubis jest przedstawiony jako człowiek z głową szakala trzymającego boskie berło niesione przez królów i bogów; lub jako po prostu czarny szakal albo pies towarzyszący Isis. Jego symbol to czarno-biała skóra wołowa splamiona krwią i rozciągnięta na słupie. Znaczenie tego symbolu jest nieznane.

W przeciwieństwie do prawdziwego szakala, głowa Anubisa jest czarna, co ma symbolizować jego powiązania ze śmiercią.

Anubis posiadał trzy ważne funkcje. To on był dozorował pracę balsamiarzy. On wkładał mumię do grobowca i wykonał wykonywał uroczystość Otwarcia Ust, wtedytez prowadził duszę ku Niebiańskiemu Polu (lub też Polu Niebiańsakich Ofiar, spotkałam się z kilkoma tłumaczeniami). Najważniejszą jego funkcją było jednak zajmowanie się Wagą Prawdy, by ochronić zmarłego od wiecznej śmierci.

We wczesnych egipskich podaniach, Anubis był bogiem śmierci. Ta rola została później przejęta przez Ozyrysa, gdy popularność tego ostatniego wzrosła.

Bóg balsamowania prawdopodobnie jest związany z szakalem z powodu zwyczajów szakali, czajacych się przy grobach i grobowcach. Jeden z powodów, dla którego wcześni Egipcjanie tworzyli bardziej skomplikowane grobowce, była potrzeba chronienia ich przed szakalami, włóczacymi się między grobami. Czcząc Anubisa, Egipcjanie błagali go, by uchronił nieboszczyka przed szakalam, później zaś także przed rozkładem, który drążył ciała zeszłych.

Anubis był synem Neftydy i Ozyrysa. Jeden mit mówi, że Neftyda upatrzyła sobie pijanego Ozyrysa i uwiodła go, inny, że przebrała się za Izydę i...także go uwiodła. W każdym bądź razie rezultatem tych zalotów był właśnie Anubis.



Podziel się!
        
Przeczytaj również...

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

16 celnych komentarzyDodaj komentarz
Redaktor


Dodano: 2007-01-23
Anubis sprawował pieczę nad zmarłymi w drodze do podziemnego świata, jeszcze zanim Ozyrys stał się ważnym bóstwem. To właśnie Anubis pomógł Izydzie zmumifikować ciało zamordowanego Ozyrysa i został tym samym świętym patronem balsamistów. Anubisa często łączono z Maat, boginią sprawiedliwości.

Tak przynajmniej czytałam. A tego zdaje się nie napisałaś. Artykuł jest ciekawy, ale sporo w nim błędów. Przydałyby się też ilustracje, zwłaszcza że Anubis to mój ulubiny bóg (jeśli chodzi o wygląd :)

Poza tym słyszałam jeszcze, że Anubis opuszczał Ziemię co 28 lat i po takim okresie na nią powracał. To on prowadził dusze zmarłych pod sąd. Według najstarszych legend pierwszą mumią egipską był bóg Ozyrys, którego okrutny braciszek posiekał na kawałki, a bóg Anubis poddał sobie tylko znanym boskim zabiegom mumifikacji, dzięki czemu Ozyrys zmartwychwstał. No i jeszcze jedno: Anubis przedstawiany jest w postaci czarnego psa (nie szakala, jak powszechnie się uważa), lub z głową psa.
Użytkownik


Dodano: 2007-01-29
No właśnie, pies czy szakal. Ja spotkałam się z wieloma źródłami w swoim życiu, gdzie pisano, że Anubis to człowiek z głową szakala.
Dużo nowych wiadomości o Anubisie, za które dziękuję. Nota bene Anubis też jest moim ulubionym egipskim bogiem.
Użytkownik


Dodano: 2007-03-30
Mało troszkę tego ale i tak więcej, niż na innych polskich stronach o Egipcie. Bogowie są traktowani dość z przymrużeniem oka i pisze się o nich niewiele. Może ktoś pokusi się o opis Setha? Bastet?



Strona nie została odnaleziona!


Niestety szukana przez Ciebie strona nie została odnaleziona, czyli wystąpił znienawidzony przez wszystkich błąd 404. Istnieją dwa wytłumaczenia; możliwe, iż szukana strona została usunięta lub przesunięta, albo po prostu źle wpisałeś/aś adres URL. Ale niestety istnieje też ryzyko, iż to my coś 'sknociliśmy' (oby nie!) w kodzie strony i zakradł się tzw. "bug", czyli po polsku robal. Koniecznie daj nam o tym znać; skopiuj link z paska przeglądarki i wyślij go na adres: naczelny[malpa]histurion.pl    Wspólnie oczyśćmy histuriona ze wszelkich błędów/robaków!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.