Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl



12 prac Heraklesa na monetach

2007-01-17 | Autor: Wojciech Bogdański




Łania kerynejska było to piękne, łagodne i niezwykle szybkie zwierzę, poświęcone Artemidzie. Miała rogi ze złota, sierść ze srebra, a kopyta z brązu. Herakles gonił ją w lasach przez rok, w końcu złapał, a wracając z łanią na plecach spotkał Artemidę. Ta oskarżyła go o świętokradztwo i chciała mu oczywiście łanię odebrać, ale Herakles zdołał przekonać boginię, że działał z polecenia króla Eurysteusa. Ustalili więc obydwoje, że nasz bohater, po pokazaniu łani królewskiemu heroldowi, natychmiast wypuści ją na wolność.



Złoty aureus cesarza maksymiana z mennicy w Rzymie z roku 287. Awers: MAXIMIA-NVSPFAVG, głowa cesarza w wieńcu laurowym w prawo. Rewers: VIRT-VSAVGG, Herakles łapiący łanię kerynejską, z -lewej maczuga. Na odcinku: PR.



Dzik erymantejski był olbrzymim zwierzem siejącym spustoszenie na stokach góry Erymantos. Herakles wypłoszył go z gęstwiny i tak długo gonił po lesie aż zwierze padło z wyczerpania. Herakles zabrał je na plecy i odniósł do króla Eurysteusa.



Herakles z Dzikiem erymantejskim - rzeźba Louisa Touaillon z 1904 r. wTiergarten, Lützowplatz w Berlinie



Grecja, Apulia, Arpi, moneta z brązu śr. 20 mm, III w.p.n.e. Awers: DIAOU, głowa Zeusa w wieńcu laurowym w lewo, za głową kołczan. Rewers: dzik erymantejski biegnący w prawo, na dole napis:ARPANWN. U góry strzała grotem na prawo. Katalog: BMC 4, SNGCop 603.



Złoty aureus cesarza rzymskiego Probusa, bity w latach 276-282 w mennicy Siscia. Awers: MPCMAVRPROBVSPFAVG, popiersie cesarza w lweo w stroju cesarskim, wieńcu laurowym i z berłem. Rewers: HERCVLIERYMANTHIO, Herakles stojący na wprost z dzikiem erymantejskim na ramieniu. Katalog: Calico 5146.



Stajnie Augiasza – króla Elidy na greckim Peloponezie – były zawalone odchodami tysięcy trzymanych tam zwierząt i przez trzydzieści lat nie były czyszczone. A zadaniem Heraklesa było je oczyścić w ciągu jednego dnia. W podłodze wykopał więc on kanał, przedłużył go do pobliskiej rzeki, a woda sama dokonała reszty. Król Augiasz odmówił Heraklesowi wypłaty obiecanej nagrody, ten więc sprowadził na Elidę wojnę a króla zabił.





Strona : [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]


Podziel się!
        
Przeczytaj również...

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

11 celnych komentarzyDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2007-01-30
Bardzo interesujace. Przeczytałam oba teksty i dobrze jest sięgnąć do kilku źródeł, żeby mieć pełniejszą wizję wydarzeń. A komentuję tu, bo tekst wydaje mi się bardziej interesujacy i więcej wnoszący do mojej główki. Swoja drogą mity o Heraklesie - cud miód ^^
Użytkownik


Dodano: 2007-01-30
Oby dwa teksty są interesujące. Dwa różne źródła można porównać. Są też różne zdjęcia. Poprostu cudownie.
Użytkownik


Dodano: 2007-02-11
Zaiste intrygujący pomysł. Zresztą podziwiam pana, panie Numismaticus, bo ma pan pasję i umie przystępnie napisać tekst.
Redaktor


Dodano: 2007-02-15
Dzięki, Ch.F.
Cieplutko pozdrawiam.
N.
Użytkownik


Dodano: 2007-02-20
Już jakiś czas temu przeczytałam, ale skomentować nie mogłam, bo byłam odcięta od komputera. Bardzo mi się podoba podejście do tematu, takie inne niż zwykle. Z profilu widzę, że numizmatyka to Twój konik i dużo o niej wiesz. Z chęcią będę czytać Twoje artykuły, bo naprawdę dużo się można dowiedzieć.
Redaktor


Dodano: 2007-02-21
Łuuuuch, taki mniód na moje serce....
A tak. To moja pasja.
A - jak można to przeczytać w jednym z moich wcześniejszych komentarzy (lub innej tutaj wypowiedzi) - moja zabawa w toto trwa zaledwie nieco ponad rok. Dokładniej rok i 2 miesiące.
I nie mogę powiedzieć, że poświęcam temu cały mój czas. Raczej (co widać po częstotliwości dopływu moich kolejnych artykułów) zbyt mało jak na chęci. Ale tak to już jest.
W każdym bądź razie bardzo dziękuję za zainteresowanie i będę starał się kontynuować ten wątek. Gdy tylko czas na to pozwoli.
Serdecznie pozdrawiam.
Użytkownik


Dodano: 2007-03-30
A tu coś nowego. Gratulacje za przedstawienie znanego mitu tak ciekawie.
Osobiście ostatnio miałam przesyt Heraklesem, dlatego też miło że ktoś zabrał się za to od innej strony.
Użytkownik


Dodano: 2007-08-04
Ciekawe porównanie mitycznych prac Herkulesa z tymi na monetach. Gratuluję.
Użytkownik


Dodano: 2008-02-22
Wow-niezwykły artykuł,bogato ilustrowany...gratulacje i pozdrowienie dla Numismaticusa!!!
Użytkownik


Dodano: 2008-08-28
Robi wrażenie, nie ma co. Czapki z głów panowie! Swietny, naprawdę świetny, i podejście do tematu przez pryzmat monet b. ciekawe.
Redaktor


Dodano: 2009-12-09
Artykuł niezwykły, sam pomysł opisania prac z punktu widzenia numizmatyka niecodzienny. Zawiera wiele pięknych ilustracji. Główną zaletą są monety. Doskonale powiększone, można bez trudu odczytać napisy (często niestety większość zdjęć takich rzeczy jak monety dodanych w różnych artykułach jest bardzo kiepskiej jakości). Autor ma ciekawy styl pisania, jego praca wciąga do czytania. Pasja autora udziela się czytelnikom. Duże brawa i gratulacje!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.