Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl



12 prac Heraklesa na monetach

2007-01-17 | Autor: Wojciech Bogdański




Ptaki stymfalijskie gnieździły się w lesie obok miasta Stymfalos w Arkadii. Miały żelazne szpony, ostre skrzydła z których strzelały piórami jak z łuku i żywiły się ludzkim mięsem. Atena przyniosła Heraklesowi spiżowe kołatki wykonane przez Hefajstosa. Głośnym dźwiękiem kołatek Herakles wypłoszył ptaki z lasu i pozabijał strzałami z łuku.



Drachma z brązu rzymskiego cesarza Antoninusa Piusa bita w Aleksandrii w latach 141-142 n.e. Awers: popiersie cesarza w prawo w wieńcu laurowym. Rewers: L E, Herakles stojący w prawo, strzelający z łuku do ptaków stymfalijskich. Katalog: Alexandria EDr BMC 1048.



Aby pokonać i sprowadzić byka kreteńskiego (patrz artykuł „Labirynt w Knossos”) Herakles pojechał do króla Minosa na Kretę, ten jednak odmówił mu pomocy. Po długiej i męczącej walce udało się Heraklesowi ujarzmić byka i dostarczyć go do Myken. Jak poprzednio pokazał go tylko heroldowi króla Eurysteusa i wypuścił na wolność. Byk grasował potem w okolicach Sparty i Maratonu, gdzie zabił go heros Tezeusz.



Medalion z brązu rzymskiego cesarza Gordiana III bity w Perinthos w Thracji. Awers: popiersie cesarza w zbroi i wieńcu laurowym w prawo. Rewers: Herakles walczący z bykiem kreteńskim. Katalog: Perinthus AE42 CretanBull.



Cztery dzikie klacze króla Tracji Diomedesa były karmione ludzkim mięsem nie poddanych króla lecz wyłącznie cudzoziemców. Herakles z ochotnikami popłynął do Tracji, wpadł do pałacu, uprowadził klacze a uciekając z nimi stoczył walkę z pogonią i zabił Diomedesa. Król Eurysteus kazał wypuścić klacze na wolność w okolicach góry Olimp. A tam pożarły je wilki.



Rewers drachmy rzymskiego cesarza Antoninusa Piusa z Mennicy w Aleksandrii. Herakles walczący z dzikimi klaczami Diomedesa. Żródło:Classical Numismatic Group.



Pas Hipolity – królowej Amazonek – był darem boga wojny Aresa i posiadał magiczną moc. Król Eurysteus chciał go dla swej córki. Gdy Herakles zjawił się u Amazonek na czele swych ochotników Hipolita miała chęć oddać pas dobrowolnie, aby uniknąć walki. Bogini Hera przybrała jednak postać jednej z Amazonek i rozpoczęła bój. Herakles zwyciężył a Hipolita zginęła w walce.



Brązowa moneta rzymskiego cesarza Elagabala, bita w mieście Trian w Tomis (Moesja Wewnętrzna). Awers: M AVPH ANTNINOC AV, popiersie udrapowane w wieńcu laurowym w prawo. Rewers: Herakles idący w prawo, łapie Hippolitę – królową Amazonek trzymającą w prawym ręku młot bojowy. Katalog: Varbanov 4179, Moushmov 2078.



Dziesiąte zadanie Heraklesa to sprowadzenie wołów Geryona – trzygłowego potwora. Wędrując w ich poszukiwaniu przeprawił się do Afryki przez obecną Cieśninę Gibraltarską gdzie, po drodze, postawił Słupy Heraklesa – dwie strome skały po obu stronach cieśniny. Znalazł woły w Erytrei, pilnowane przez Geyrona oraz siedmiogłowego smoka i dwugłowego psa. Pokonawszy ich zabrał woły i przez obecne: Północną Afrykę, Cieśninę Gibraltarską, Hiszpanię, Francję i Włoch powrócił do Grecji gdzie ofiarował woły w świątyni Hery.



Rewers medalionu rzymskiego cesarza Gety wybity w Perintos a Tracji. Herakles walczący z dwugłowym psem pilnującym woły Geryona. Żródło: Gorny & Mosch.



Przedostatnim zadaniem Heraklesa było przywiezienie złotych jabłek z ogrodu Hesperyd. Ogród znajdował się „na najdalszych krańcach zachodu”, był własnością Hery a pilnował go stugłowy smok. Przybywając na te „najdalsze krańce zachodu” Herakles ponownie przeprawił się przez obecną Cieśninę Gibraltarską i poprosił dźwigającego niebo tytana Atlasa aby ten przyniósł mu jabłka a on w tym czasie potrzyma niebo. Atlas spełnił prośbę Heraklesa i po pewnym czasie wrócił z trzema jabłkami. Nasz heros podstępem ponownie złożył niebo na barki Atlasa i szczęśliwie wrócił z jabłkami do króla Eurysteusa.



Antonianin rzymskiego cesarza Maksymiana bity w latach 286-294 w mennicy Siscia. Awers: MAXIMIANVS P F AVG, popiersie cesarza w zbroi i koronie radialnej na prawo. Rewers: VIRTVS AVGG, Herakles stojący na prawo pod jabłonią w ogrodzie Hesperyd, w lewym ręku maczuga, w prawym skóra lwa. Na odcinku: XXIT. Katalog: RIC 569, Cohen 585.



Ostatnią pracą Heraklesa było sprowadzenie z królestwa Hadesa trójgłowego psa Cerbera. Herakles udał się do pod ziemię, w walce zranił samego boga Hadesa który musiał udać się na Olimp celem opatrzenia ran. Herakles skorzystał więc z okazji, porwał Cerbera i zapędził go do Myken. Król Eurysteus ze strach schował się w piwnicy a przez herolda przekazał polecenie wypuszczenia psa. Cerber szybko uciekł królestwa Hadesu.



Drachma z brązu cesarza Antoninusa Piusa bita w Aleksandrii w latach 142-143 n.e. Awers: AYT K T AIL ADR AN-TONINOC EYC-EB, głowa cesarza w prawo w wieńcu laurowym. Rewers: TETA-PTOY, Herakles stojący na wprost, łapie prawą ręką psa Cerbera, w lewej maczuga., za nimi drzwi wyjścia z Hadesu. Katalog: Alexandria AEDr Dattari 2607.



Rysunki - Wikipedia.
Zdjęcia monet (jeśli nie podano inaczej) – katalogi: Roman Imperial Coins, Sear.



Strona : [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]


Podziel się!
        
Przeczytaj również...

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

11 celnych komentarzyDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2007-01-30
Bardzo interesujace. Przeczytałam oba teksty i dobrze jest sięgnąć do kilku źródeł, żeby mieć pełniejszą wizję wydarzeń. A komentuję tu, bo tekst wydaje mi się bardziej interesujacy i więcej wnoszący do mojej główki. Swoja drogą mity o Heraklesie - cud miód ^^
Użytkownik


Dodano: 2007-01-30
Oby dwa teksty są interesujące. Dwa różne źródła można porównać. Są też różne zdjęcia. Poprostu cudownie.
Użytkownik


Dodano: 2007-02-11
Zaiste intrygujący pomysł. Zresztą podziwiam pana, panie Numismaticus, bo ma pan pasję i umie przystępnie napisać tekst.
Redaktor


Dodano: 2007-02-15
Dzięki, Ch.F.
Cieplutko pozdrawiam.
N.
Użytkownik


Dodano: 2007-02-20
Już jakiś czas temu przeczytałam, ale skomentować nie mogłam, bo byłam odcięta od komputera. Bardzo mi się podoba podejście do tematu, takie inne niż zwykle. Z profilu widzę, że numizmatyka to Twój konik i dużo o niej wiesz. Z chęcią będę czytać Twoje artykuły, bo naprawdę dużo się można dowiedzieć.
Redaktor


Dodano: 2007-02-21
Łuuuuch, taki mniód na moje serce....
A tak. To moja pasja.
A - jak można to przeczytać w jednym z moich wcześniejszych komentarzy (lub innej tutaj wypowiedzi) - moja zabawa w toto trwa zaledwie nieco ponad rok. Dokładniej rok i 2 miesiące.
I nie mogę powiedzieć, że poświęcam temu cały mój czas. Raczej (co widać po częstotliwości dopływu moich kolejnych artykułów) zbyt mało jak na chęci. Ale tak to już jest.
W każdym bądź razie bardzo dziękuję za zainteresowanie i będę starał się kontynuować ten wątek. Gdy tylko czas na to pozwoli.
Serdecznie pozdrawiam.
Użytkownik


Dodano: 2007-03-30
A tu coś nowego. Gratulacje za przedstawienie znanego mitu tak ciekawie.
Osobiście ostatnio miałam przesyt Heraklesem, dlatego też miło że ktoś zabrał się za to od innej strony.
Użytkownik


Dodano: 2007-08-04
Ciekawe porównanie mitycznych prac Herkulesa z tymi na monetach. Gratuluję.
Użytkownik


Dodano: 2008-02-22
Wow-niezwykły artykuł,bogato ilustrowany...gratulacje i pozdrowienie dla Numismaticusa!!!
Użytkownik


Dodano: 2008-08-28
Robi wrażenie, nie ma co. Czapki z głów panowie! Swietny, naprawdę świetny, i podejście do tematu przez pryzmat monet b. ciekawe.
Redaktor


Dodano: 2009-12-09
Artykuł niezwykły, sam pomysł opisania prac z punktu widzenia numizmatyka niecodzienny. Zawiera wiele pięknych ilustracji. Główną zaletą są monety. Doskonale powiększone, można bez trudu odczytać napisy (często niestety większość zdjęć takich rzeczy jak monety dodanych w różnych artykułach jest bardzo kiepskiej jakości). Autor ma ciekawy styl pisania, jego praca wciąga do czytania. Pasja autora udziela się czytelnikom. Duże brawa i gratulacje!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.