12 prac Heraklesa na monetach
Ptaki stymfalijskie gnieździły się w lesie obok miasta Stymfalos w Arkadii. Miały żelazne szpony, ostre skrzydła z których strzelały piórami jak z łuku i żywiły się ludzkim mięsem. Atena przyniosła Heraklesowi spiżowe kołatki wykonane przez Hefajstosa. Głośnym dźwiękiem kołatek Herakles wypłoszył ptaki z lasu i pozabijał strzałami z łuku.
Drachma z brązu rzymskiego cesarza Antoninusa Piusa bita w Aleksandrii w latach 141-142 n.e. Awers: popiersie cesarza w prawo w wieńcu laurowym. Rewers: L E, Herakles stojący w prawo, strzelający z łuku do ptaków stymfalijskich. Katalog: Alexandria EDr BMC 1048.
Aby pokonać i sprowadzić byka kreteńskiego (patrz artykuł „Labirynt w Knossos”) Herakles pojechał do króla Minosa na Kretę, ten jednak odmówił mu pomocy. Po długiej i męczącej walce udało się Heraklesowi ujarzmić byka i dostarczyć go do Myken. Jak poprzednio pokazał go tylko heroldowi króla Eurysteusa i wypuścił na wolność. Byk grasował potem w okolicach Sparty i Maratonu, gdzie zabił go heros Tezeusz.
Medalion z brązu rzymskiego cesarza Gordiana III bity w Perinthos w Thracji. Awers: popiersie cesarza w zbroi i wieńcu laurowym w prawo. Rewers: Herakles walczący z bykiem kreteńskim. Katalog: Perinthus AE42 CretanBull.
Cztery dzikie klacze króla Tracji Diomedesa były karmione ludzkim mięsem nie poddanych króla lecz wyłącznie cudzoziemców. Herakles z ochotnikami popłynął do Tracji, wpadł do pałacu, uprowadził klacze a uciekając z nimi stoczył walkę z pogonią i zabił Diomedesa. Król Eurysteus kazał wypuścić klacze na wolność w okolicach góry Olimp. A tam pożarły je wilki.
Rewers drachmy rzymskiego cesarza Antoninusa Piusa z Mennicy w Aleksandrii. Herakles walczący z dzikimi klaczami Diomedesa. Żródło:Classical Numismatic Group.
Pas Hipolity – królowej Amazonek – był darem boga wojny Aresa i posiadał magiczną moc. Król Eurysteus chciał go dla swej córki. Gdy Herakles zjawił się u Amazonek na czele swych ochotników Hipolita miała chęć oddać pas dobrowolnie, aby uniknąć walki. Bogini Hera przybrała jednak postać jednej z Amazonek i rozpoczęła bój. Herakles zwyciężył a Hipolita zginęła w walce.
Brązowa moneta rzymskiego cesarza Elagabala, bita w mieście Trian w Tomis (Moesja Wewnętrzna). Awers: M AVPH ANTNINOC AV, popiersie udrapowane w wieńcu laurowym w prawo. Rewers: Herakles idący w prawo, łapie Hippolitę – królową Amazonek trzymającą w prawym ręku młot bojowy. Katalog: Varbanov 4179, Moushmov 2078.
Dziesiąte zadanie Heraklesa to sprowadzenie wołów Geryona – trzygłowego potwora. Wędrując w ich poszukiwaniu przeprawił się do Afryki przez obecną Cieśninę Gibraltarską gdzie, po drodze, postawił Słupy Heraklesa – dwie strome skały po obu stronach cieśniny. Znalazł woły w Erytrei, pilnowane przez Geyrona oraz siedmiogłowego smoka i dwugłowego psa. Pokonawszy ich zabrał woły i przez obecne: Północną Afrykę, Cieśninę Gibraltarską, Hiszpanię, Francję i Włoch powrócił do Grecji gdzie ofiarował woły w świątyni Hery.
Rewers medalionu rzymskiego cesarza Gety wybity w Perintos a Tracji. Herakles walczący z dwugłowym psem pilnującym woły Geryona. Żródło: Gorny & Mosch.
Przedostatnim zadaniem Heraklesa było przywiezienie złotych jabłek z ogrodu Hesperyd. Ogród znajdował się „na najdalszych krańcach zachodu”, był własnością Hery a pilnował go stugłowy smok. Przybywając na te „najdalsze krańce zachodu” Herakles ponownie przeprawił się przez obecną Cieśninę Gibraltarską i poprosił dźwigającego niebo tytana Atlasa aby ten przyniósł mu jabłka a on w tym czasie potrzyma niebo. Atlas spełnił prośbę Heraklesa i po pewnym czasie wrócił z trzema jabłkami. Nasz heros podstępem ponownie złożył niebo na barki Atlasa i szczęśliwie wrócił z jabłkami do króla Eurysteusa.
Antonianin rzymskiego cesarza Maksymiana bity w latach 286-294 w mennicy Siscia. Awers: MAXIMIANVS P F AVG, popiersie cesarza w zbroi i koronie radialnej na prawo. Rewers: VIRTVS AVGG, Herakles stojący na prawo pod jabłonią w ogrodzie Hesperyd, w lewym ręku maczuga, w prawym skóra lwa. Na odcinku: XXIT. Katalog: RIC 569, Cohen 585.
Ostatnią pracą Heraklesa było sprowadzenie z królestwa Hadesa trójgłowego psa Cerbera. Herakles udał się do pod ziemię, w walce zranił samego boga Hadesa który musiał udać się na Olimp celem opatrzenia ran. Herakles skorzystał więc z okazji, porwał Cerbera i zapędził go do Myken. Król Eurysteus ze strach schował się w piwnicy a przez herolda przekazał polecenie wypuszczenia psa. Cerber szybko uciekł królestwa Hadesu.
Drachma z brązu cesarza Antoninusa Piusa bita w Aleksandrii w latach 142-143 n.e. Awers: AYT K T AIL ADR AN-TONINOC EYC-EB, głowa cesarza w prawo w wieńcu laurowym. Rewers: TETA-PTOY, Herakles stojący na wprost, łapie prawą ręką psa Cerbera, w lewej maczuga., za nimi drzwi wyjścia z Hadesu. Katalog: Alexandria AEDr Dattari 2607.
Rysunki - Wikipedia.
Zdjęcia monet (jeśli nie podano inaczej) – katalogi: Roman Imperial Coins, Sear.
11 celnych komentarzy | Dodaj komentarz |
Użytkownik | |
Dodano: 2007-01-30 Oby dwa teksty są interesujące. Dwa różne źródła można porównać. Są też różne zdjęcia. Poprostu cudownie. |
Użytkownik | |
Dodano: 2007-02-11 Zaiste intrygujący pomysł. Zresztą podziwiam pana, panie Numismaticus, bo ma pan pasję i umie przystępnie napisać tekst. |
Redaktor | |
Dodano: 2007-02-15 Dzięki, Ch.F. Cieplutko pozdrawiam. N. |
Użytkownik | |
Dodano: 2007-08-04 Ciekawe porównanie mitycznych prac Herkulesa z tymi na monetach. Gratuluję. |
Użytkownik | |
Dodano: 2008-02-22 Wow-niezwykły artykuł,bogato ilustrowany...gratulacje i pozdrowienie dla Numismaticusa!!! |
Użytkownik | |
Dodano: 2008-08-28 Robi wrażenie, nie ma co. Czapki z głów panowie! Swietny, naprawdę świetny, i podejście do tematu przez pryzmat monet b. ciekawe. |