Wojsko greckie
Greckie Wojsko
U zarania okresu archaicznego najważniejszą formacją greckiej armii była kawaleria. Żołnierze sami musieli kupować konie i broń, dlatego w dawnych armiach dominowali bogacze, którzy mogli sobie na to pozwolić.
Piechota:
Początkowo piechota była raczej uboga, dlatego jej wyposażenie nie należało do kosztownych. W VII wieku p.n.e. wykształciła się nowa elitarna piechota, zwana hoplitami, którzy byli dobrze wyszkoleni i dysponowali wysokiej jakości sprzętem. Wkrótce hoplici zaczęli dominować w armii a jednostki kawalerii stały się mniej liczne.
Wojska Pomocnicze:
Biedota, która nie mogła sobie pozwolić na kupno drogiej broni i zbroi, zasilała szeregi lekko zbrojnych jednostek pomocniczych. W ich skład wchodzili łucznicy, piechurzy wyposażeni w proce oraz tzw. psilojowie, uzbrojeni w pałki i kamienie.
Oblężenie:
Podczas wojen powszechnie stosowano taktykę długotrwałego oblegania miast, aby je całkowicie odizolować od świata i wziąć głodem. W latach 305-304r. p.n.e. miasto Rodos przez rok stawiało opór armii macedońskiej, która ostatecznie musiała odstąpić. Zgodnie z inną taktyką armia powinna zaatakować miasto i wziąć je szturmem, stosując różne rodzaje broni i zabijając obrońców.
Broń Oblężnicza:
Około 400 roku p.n.e. Grecy zaczęli używać ciężkiego drewnianego tarana którym, kruszyli mury i bramy obleganych miast. Na końcu tarana instalowano wykuty w brązie barani łeb. Kołysany przez grupę mężczyzn drąg zwisał na linach przymocowanym pod drewnianym zadaszeniem. Atakująca armia używała również wież oblężniczych – wysokich drewnianych konstrukcji które przesuwano do murów miasta aby skutecznie razić przeciwnika
Hoplici
W VII wieku p.n.e. elitarną formacją greckiej armii stali się hoplici. Wszyscy mieli podobną odzież i broń lecz w większości armii nie stosowano specjalnych mundurów.
Ekwipunek:
Aby chronić ciało hoplici nosili rodzaj pancerza zabezpieczającego piersi i plecy. Wczesne modele składały się z dwóch części wykonanych z brązu połączonych z boku skórzanymi pasami. Później hoplici zakładali elastyczniejsze zbroje wykonane ze skóry i brązu. Wojownicy nosili na nogach ochronne nagolenniki z brązu. Mieli też tarcze z brązu i skóry oraz drwa rodzaje broni: potężną włócznię która stanowiła podstawowe narzędzie walki oraz krótki żelazny miecz.
Hełmy wykonywano z brązu i często zdobiono grzebieniami z końskiego włosia. W miarę upływu lat zmieniały się wzory stosowanych hełmów. Najprostsze hełmy typu kegel i korycki noszono w VII wieku p.n.e. Od nich wywodzą się różne rodzaje hełmów m.in. iliryjski. W najprostszych hełmach koryckich z czasem zaczęto wykonywać otwory na uszy aby żołnierze lepiej słyszeli w trakcie bitwy. Hełm chalkidzki nie osłaniał uszu oraz ust. Między V a II w p.n.e. popularnością cieszyły się hełmy trackie o wierzchołku umieszczonym z przodu i długich osłonach na policzki.
Grecki szyk bojowy - falanga
Formacja Bitewna:
W przeciwieństwie do wcześniejszych piechurów hoplici nie staczali pojedynków trakcie bitwy tylko ruszali do boju w zwartej formacji zwanej falangą. Taka taktyka wymagała dyscypliny starannego wyszkolenia i dokładnej koordynacji. Falangę stanowił długi blok żołnierzy obejmujący zwykle 8 rzędów. W razie zranienia lub śmierci jednego z hoplitów jego miejsce zajmował inny stojący za nim. Każdego wojownika chroniły dwie tarcze: jego własna oraz towarzysza z prawej strony. Żołnierz stojący najbardziej na prawo pozostawał jednak częściowo odsłonięty z lewej strony przez co prawe skrzydło falangi było jej najsłabszym punktem. Podczas bitwy dowódcy starali się uderzać właśnie w to miejsce.
Atak:
Atakująca falanga z całej siły nacierała wprost na wroga. Dwa oddziały wzajemnie się odpychały dopóki jeden z nich nie ustąpił pola.
17 celnych komentarzy | Dodaj komentarz |
Użytkownik | |
Dodano: 2007-01-29 Bardzo ciekawie opisane greckie wojsko. Mało na ten temat wiedziałem, a ten tekst powiększył mołą wiedzę. Lubię greckie wojsko. |
Użytkownik | |
Dodano: 2007-04-09 bardzo dobry tekst. Jednostki Greckie mam na myśli hoplitów były przed legionami Rzymskimi najlepsze na świecie. |
Użytkownik | |
Dodano: 2007-06-10 Artykuł bardzo ciekawy, jednak proponował bym jego uporządkowanie i poprawienie. |
Użytkownik | |
Dodano: 2007-07-16 jak rzymianom udało sie pokonać greków !! może dzięki podziałowi armii na luźne manipuły ?? albo dzięki pilum rzucanym na odległość bo z falangą nie mieli szans !!! |
Użytkownik | |
Dodano: 2007-10-26 Ciekawe, ale nie przynudzające :P Autor musiał się doszczętnie wyczerpać ;) |
Strona nie została odnaleziona!
Niestety szukana przez Ciebie strona nie została odnaleziona, czyli wystąpił znienawidzony przez wszystkich błąd 404. Istnieją dwa wytłumaczenia; możliwe, iż szukana strona została usunięta lub przesunięta, albo po prostu źle wpisałeś/aś adres URL. Ale niestety istnieje też ryzyko, iż to my coś 'sknociliśmy' (oby nie!) w kodzie strony i zakradł się tzw. "bug", czyli po polsku robal. Koniecznie daj nam o tym znać; skopiuj link z paska przeglądarki i wyślij go na adres: naczelny[malpa]histurion.pl Wspólnie oczyśćmy histuriona ze wszelkich błędów/robaków!