Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl



Bitwa nad rzeką Alią

2006-08-28 | Autor: Sewer



Chciałbym przybliżyć bitwę nad rzeką Alią, ponieważ miała ona kilka ważnych skutków dla dalszych losów wczesnej Republiki Rzymskiej. Galowie podbili w IV w. p.n.e. północną Italię. Brennus, wódz Senonów jednego z plemion celtyckich, zaatakował w 391 r. p.n.e. etruskie miasto Clusim. Mieszkańcy tego miasta poprosili o pomoc Rzymian, którzy wysłali poselstwo do Senonów. Nie odniosło to jednak żadnego skutku, lecz przeciwnie, zwróciło uwagę barbarzyńców na miasto wilczycy.

Bitwa

Bitwa rozegrała się 16 km. na północ od Rzymu, nad rzeką Alią. Rzymianie w tym czasie używali jeszcze falangi typu greckiego. Hoplici
posługiwali się włócznią hastą, na nogach mieli nagolenniki, używali tarczy hoplon i mieczy greckich lub etruskich. Pancerz zależał od majętności obywatela: bogaci mogli sobie pozwolić na lepsze opancerzenie np. kirys. To samo dotyczy hełmu. Wojsko rzymskie liczyło 4000 hoplitów, 2000 lekkozbrojnych i 4000 sprzymierzonych hoplitów latyńskich.
Razem około 10 000 ludzi, wojów Bernnusa było około 20 000, nie ma za to zbyt wiele informacji o składzie jego wojsk, lecz pewnie byli uzbrojoni, jak typowi wojowie epoki, czyli lekka i ciężka piechota, uzbrojona w długie miecze, włócznie i tarcze. Bogatsi mieli także kolczugę, tak samo jak ciężko zbrojna jazda. W posiadaniu Celtów były też rydwany.
Rzymianie ustawili się, mając za sobą rzekę, która była lewobrzeżnym dopływem Tybru. Linia Rzymian dzieliła się na trzy odcinki. Na prawym skrzydle ustawieni na pagórku Latynowie. Rzymianie w środku oparli swoje lewe skrzydło Latynów o bagna które leżały u ujścia Alii do Tybru. Brennus zaatakował na skrzydła, bojąc się okrążenia z centrum. Rzymianie słysząc odgłosy bitwy na skrzydłach spanikowali i uciekli.

Skutki bitwy

Celtowie po bitwie doszczętnie złupili Rzym. Podczas wycofywania się zaatakowali ich Rzymianie z Latynami, którzy zadali straty Senonom. Chcąc zabezpieczyć się przed kolejnymi najazdami zbudowano wokół Rzymu, Mur Serwiński. Klęska nad Alią uświadomiła Rzymianom, że ich dotychczasowa technika walki jest nie skuteczna przy bardziej mobilnym wrogu. Postanowili zmienić model armii z falangi na manipuł.



Podziel się!
        
Przeczytaj również...

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

7 celnych komentarzyDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2006-09-07
Znam inną hipotezę na temat porażki pod Allią. Mianowicie rzymianie nadmiernie rozciągęli linię w obawie przed przeskydleniem lub oskrzydkeniem przez liczniejszych Gallów w efekcie falanga musiałabyć cieńsz tj. cieńsza a to z kolei zmniejszyło wydatnie jej siłę odporna jak i ofensywną.
Użytkownik


Dodano: 2007-03-18
Myślę, że Rzymianie nie zreformowali swojej armii po tej bitwie. Czytałem gdzieś ale nie pamiętam gdzie iż szyk manipularny został przejęty w związku z walkami z ludami na południu (Saminici etc., które to plemiona używały tego szyku, ponieważ sprawdzał się w górskim niedogodnym (dla falangi) terenie.
Użytkownik


Dodano: 2007-12-16
Fakt był taki, że Rzymianie bali się Galów. Po podbiciu przez nich miast etruskich na Italię padł strach przed chordami wielkich ludzi, niewyobrażalnie silnych ludzi idących z południa. Istotnie Galowie byli dużo wyżsi od mieszkańców Rzymu, mieli ponad 180 cm wzrostu, mieli jasną skórę, długie jasne włosy, byli silni i wytrzymali. Potrafili, ugodzeniu kilkoma mieczami nadal nacierac. Rzymianie okolo 160-170 raczej drobna, krępa budowa ciała. Nie dziwi reakcja żołnierzy gdy zobaczyli hordy dzikich Galów...kto by się nie przestraszył!



Strona nie została odnaleziona!


Niestety szukana przez Ciebie strona nie została odnaleziona, czyli wystąpił znienawidzony przez wszystkich błąd 404. Istnieją dwa wytłumaczenia; możliwe, iż szukana strona została usunięta lub przesunięta, albo po prostu źle wpisałeś/aś adres URL. Ale niestety istnieje też ryzyko, iż to my coś 'sknociliśmy' (oby nie!) w kodzie strony i zakradł się tzw. "bug", czyli po polsku robal. Koniecznie daj nam o tym znać; skopiuj link z paska przeglądarki i wyślij go na adres: naczelny[malpa]histurion.pl    Wspólnie oczyśćmy histuriona ze wszelkich błędów/robaków!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.