Propaganda na monetach cz. I
Trajan urodził się 18 września 53 r. jako syn Marka Ulpiusza Trajana i jego żony – Marcii w Italice w Baetica (Hiszpania). Zmarł 9 sierpnia 117 r. Ok. 75 trybun wojskowy w Syrii pod dowództwem ojca. Odznaczył się w wojnie z Germanami i został mianowany namiestnikiem Germanii Górnej. W 97 r. adoptowany przez cesarza Nerwę jako jego następca. Cesarz rzymski od 98 r., rządził jako Marcus Ulpius Traianus, Imperator Caesar Nerva Traianus Augustus.
Był znakomitym wodzem i administratorem. Za jego panowania cesarstwo rzymskie miało największy zasięg terytorialny Trajan rozszerzył je o Arabię (106), Dację (107), Armenię (114), tereny nad Eufratem i Tygrysem (prowincje Mezopotamia i Asyria 116) i kraj Partów – obecna Syria (117). Na zdobytych ziemiach wznosił forty i umacniał fortyfikacje przygraniczne. Rzadko przebywał w Rzymie, sprawując bezpośrednie dowództwo nad wyprawami wojennymi. Za jego czasów imperium osiągnęło największy w swej historii zasięg terytorialny i największą potęgę.
Sesterc Trajana z mennicy w Rzymie z lat 117-118. Awers: IMP CAES NER TRAIANO OPTIMO AVG GER DAC PARTHICO P M TR P COS VI P P, popiersie udrapowane w wieńcu laurowym w prawo. Rewers: REGNA ADSIGNATA, S C na odcinku, Trajan siedzący na platformie wraz z prefektem pretorianów i żołnierzem, trzej podbici królowie przed platformą.
Sesterc Trajana z mennicy w Rzymie. Awers: IMP CAES NER TRAIANO OPTIMO AVG GER DAC PARTHICO PM TR P COS VI PP, popiersie w draperii i wieńcu laurowym w prawo. Rewers: ARMENIA ET MESOPOTAMIA IN POTESTATEM P R REDACTAE SC, Trajan stojący na wprost z włócznią i parazonium, personifikacje Armenii, Eufratu i Tygrysu u jego stóp. RIC 642, Cohen 39.
Wg Diona Kasjusza (Historia Rzymu, księga 68, XVII) Trajan podjął wyprawę na Armenię i kraj Partów pod pretekstem, że król Armenii Partamaspates przyjął swój diadem królewski nie od niego, lecz od króla Partów. Spotkanie obu władców, zwycięskiego i zwyciężonego, miało spektakularny przebieg. Niedaleko Anchialos Trajan przyjął Parthamaspatesa siedząc na wysokim podeście na tronie. Parthamaspates go pozdrowił, zdjął z głowy swój królewski diadem i położył u stóp Trajana. Żołnierze rzymscy podnieśli zwycięski okrzyk. Partamaspates poczuł się zgubiony, odwrócił się by uciec. Żołnierze szybko go otoczyli. Poprosił Trajana o łaskę rozmowy na osobności, bez towarzystwa żołnierzy rzymskich. Trajan przystał na to. Zwyciężony król nie uzyskał jednak nic z tego co prosił.
Sesterc Trajana z mennicy w Rzymie z lat 115-116, wybity w celach propagandowych przed podbojem państwa Partów. Awers: IMP CAES NER TRAIANO OPTIMO AVG GER DAC PARTHICO P M TR P COS VI P P, popiersie udrapowanie i w wieńcu laurowym w prawo. Rewers: REX PARTHIS DATVS, Trajan siedzący na platformie na lewo, prezentujący królowi Armenii Partamaspatesowi wziętego do niewoli Partianina. Litery S-C na odcinku. RIC 667, Cohen 328, BMC 1046
Pokonanie Armenii odbyło się praktycznie bez rozlewu krwi.
Polityka wewnętrzna Trajana charakteryzowała się współpracą z senatem (nadano mu tytuł Optimus princeps) przy jednoczesnym umacnianiu własnej władzy. Dbał również o rozwój prowincji, prowadząc szeroką korespondencję z namiestnikami. Zasłynął z rozbudowy i zmodernizowania Circus Maximus, zbudował też w Rzymie nowe forum. Rzym za jego rządów stał się najwspanialszą metropolią świata. Intensywnie rozbudowywał infrastrukturę w prowincjach (sieć dróg, budowa nowych akweduktów i zbiorników wody, rozbudowa portów w Ostii, Ankonie i Centumcellae, zakładanie nowych miast, budowa umocnień na granicach imperium). Zakazał prześladowania chrześcijan. Pozyskiwał lud hojnością (zasiłki pieniężne, organizacja igrzysk, rozwinięcie systemu rozdawnictwa żywności wprowadzonego przez Nerwę). Dzięki złotu i bogactwom zdobytym w Dacji przezwyciężył kryzys finansowy państwa.
Sesterc Trajana z mennicy w Rzymie z lat 115-116. Awers: IMP CAES NER TRAIANO OPTIMO AVG GER DAC PARTHICO P M TR P COS VI P P, popiersie w draperii i wieńcu laurowym na prawo. Rewers: IMPERATOR VIIII, S C na odcinku, Trajan siedzący na podeście na prawo, obok dwóch oficerów, przemawia do pięciu żołnierzy z trzema sztandarami. RIC 658v.
2 celne komentarze | Dodaj komentarz |
Użytkownik | |
Dodano: 2008-02-11 Artykuł bardzo fajny jedynie co to mógłbyś zmienić literki "V" na "U" kiedy podajesz drukiem treść zawartą na monecie. Pozdr. |
Użytkownik | |
Dodano: 2011-07-18 nie musi to wysiłek filologa klasycznego , to w ich pracach znajdujesz translacje napisów na monetach. |