Propaganda na monetach cz. II
Most Trajana nad Dunajem
W latach 101-106 Trajan prowadził drugą, zwycięską wojnę z Dacją, bogatą w rudy złota.
Naturalną przeszkodą w wojnie z Dacją był Dunaj. Wybudowano więc nad nim most do sprawnego przetransportowania wojska i sprzętu, uwidoczniony następnie na sestercu Trajana.
Sesterc Trajana z lat 104-107. Awers: IMP CAES NERVAE TRAIANO AVG GER DAC P M TR P COS V P P, popiersie udrapowane Trajana w prawo w wieńcu laurowym. Rewers: S P Q R OPTIMO PRINCIPI, S C na odcinku, łukowy most jednoprzęsłowy z wieżami strażniczymi na brzegach, pod mostem łódź na rzece. RIC 569, Cohen 543, BMC 954.
Most na Dunaju jest również uwidoczniony na reliefie na jego słynnej, istniejącej w Rzymie do dzisiaj, kolumnie wzniesionej na Forum Trajana w 113 r. dla upamiętnienia zwycięstwa nad Dacją.
Fragment kolumny Trajana w Rzymie
Problem jednak, że obydwa wyobrażenia mostów na Dunaju znacznie się między sobą różnią. Nie wiemy więc jak ów most rzeczywiście wyglądał.
Bosphorus, obecny Istambuł
W 8 w.p.n.e. Grecy utworzyli tam kolonię handlową. W połowie 7 w.p.n.e. powstało miasto, które w początkach 5 w.p.n.e. przeszło pod panowanie perskiego króla Dariusza I. Potem podbił je Aleksander Wielki, dostało się pod władanie Sparty a następnie Rzymu. Z tego okresu pochodzą ruiny murów obronnych z bramą wjazdową do miasta.
Brama wjazdowa i mury obronne w Bosforus (źródło: www.campbellholt.com)
Widok ten można porównać ze starym wyobrażeniem miasta na monetach króla Suromantesa I (93-123), władającego królestwem bosforańskim w imieniu Rzymu.
Sauromates I, sesterc królestwa Bosforu, seria 9. Awers: popiersie króla w prawo. Rewers: brama wjazdowa do miasta, dwie wieże po bokach, z prawej siedzący skrępowany jeniec. Na odcinku litery MH.
Oczywiście można by się czepiać, że wieże nie są takie same jak w rzeczywistości. Ale nie bądźmy zbyt drobiazgowi. Może zresztą podwyższono je później?
Zdjęcia monet z www.wildwinds.com/coins
3 celne komentarze | Dodaj komentarz |
Użytkownik | |
Dodano: 2009-05-02 Koloseum to jak wspomniano nie Circus Maximus, gdyż tak nazywał się najstarszy cyrk, ale ewentualnie Amfiteatrum Flavium. |