Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl



Propaganda na monetach cz. II

2007-01-25 | Autor: Wojciech Bogdański





Most Trajana nad Dunajem
W latach 101-106 Trajan prowadził drugą, zwycięską wojnę z Dacją, bogatą w rudy złota.



Naturalną przeszkodą w wojnie z Dacją był Dunaj. Wybudowano więc nad nim most do sprawnego przetransportowania wojska i sprzętu, uwidoczniony następnie na sestercu Trajana.


Sesterc Trajana z lat 104-107. Awers: IMP CAES NERVAE TRAIANO AVG GER DAC P M TR P COS V P P, popiersie udrapowane Trajana w prawo w wieńcu laurowym. Rewers: S P Q R OPTIMO PRINCIPI, S C na odcinku, łukowy most jednoprzęsłowy z wieżami strażniczymi na brzegach, pod mostem łódź na rzece. RIC 569, Cohen 543, BMC 954.



Most na Dunaju jest również uwidoczniony na reliefie na jego słynnej, istniejącej w Rzymie do dzisiaj, kolumnie wzniesionej na Forum Trajana w 113 r. dla upamiętnienia zwycięstwa nad Dacją.


Fragment kolumny Trajana w Rzymie



Problem jednak, że obydwa wyobrażenia mostów na Dunaju znacznie się między sobą różnią. Nie wiemy więc jak ów most rzeczywiście wyglądał.



Bosphorus, obecny Istambuł

W 8 w.p.n.e. Grecy utworzyli tam kolonię handlową. W połowie 7 w.p.n.e. powstało miasto, które w początkach 5 w.p.n.e. przeszło pod panowanie perskiego króla Dariusza I. Potem podbił je Aleksander Wielki, dostało się pod władanie Sparty a następnie Rzymu. Z tego okresu pochodzą ruiny murów obronnych z bramą wjazdową do miasta.


Brama wjazdowa i mury obronne w Bosforus (źródło: www.campbellholt.com)


Widok ten można porównać ze starym wyobrażeniem miasta na monetach króla Suromantesa I (93-123), władającego królestwem bosforańskim w imieniu Rzymu.


Sauromates I, sesterc królestwa Bosforu, seria 9. Awers: popiersie króla w prawo. Rewers: brama wjazdowa do miasta, dwie wieże po bokach, z prawej siedzący skrępowany jeniec. Na odcinku litery MH.


Oczywiście można by się czepiać, że wieże nie są takie same jak w rzeczywistości. Ale nie bądźmy zbyt drobiazgowi. Może zresztą podwyższono je później?




Zdjęcia monet z www.wildwinds.com/coins



Strona : [ 1 ] [ 2 ]


Podziel się!
        
Przeczytaj również...

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

3 celne komentarzeDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2008-02-11
Artykuł bardzo przyjemny w czytaniu. Powiedz tylko skąd wziąłeś tą informację "Budowę Koloseum (nazwa od stojącego opodal kolosa, Rzymianie nazywali je Circus Maximus)". Circus Maximus to zupełnie inna budowla dużo starsza od Koloseum. Pozdr.
Użytkownik


Dodano: 2008-02-18
No pewnie,że inna...absolutnie xD
A tak w ogóle uważam,że Domus Aurea wraz z posągiem Nerona Kolosa powinien zaliczać się do siedmiu cudów świata starożytnego...to absolutnie dziwne,żśe tak nie jest...hmmm-może mi ktos powie,dlaczego???
Użytkownik


Dodano: 2009-05-02
Koloseum to jak wspomniano nie Circus Maximus, gdyż tak nazywał się najstarszy cyrk, ale ewentualnie Amfiteatrum Flavium.

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.