Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl



Propaganda na monetach cz. III

2007-01-30 | Autor: Wojciech Bogdański




Judea – powstanie Bar Kosiby


A teraz, utrzymując wątek, przenieśmy się do Judei, w lata trzydzieste drugiego wieku n.e. W Rzymie rządzi cesarz Hadrian. Od ponad stu pięćdziesięciu lat Judea jest pod panowaniem Rzymu, rządzona przez namiestników i prokuratorów (jednym z nich był pamiętny Poncjusz Piłat). Kilka żydowskich powstań przeciwko Rzymianom zostało krwawo stłumionych. W roku 132 wybucha kolejne (i ostatnie) powstanie pod wodzą kolejnego żydowskiego mesjasza (pierwszym był Jezus) Szymona Bar Kosiby (Bar Kochba - Syn Gwiazd). Bezpośrednią przyczyną jego wybuchu były plany Hadriana wybudowania rzymskiej kolonii na miejscu zburzonej we wcześniejszym powstaniu Jerozolimy.

Oto moneta wydana przez Żydów w trakcie powstania Bar Kosiby:




Judaea, powstanie Bar Kosiby, rok 3-4 (134-135). Awers: fasada Świątyni Jerozolimskiej z Arką Przymierza mieszczącą tablice Mojżesza z dziesięciorgiem przykazań, nad świątynią gwiazda, napis: LHRT YRUSHLM w języku starohebrajskim (Wolność dla Jerozolimy). Rewers: lulav (gałąź palmowa) i cytryna, napis SHMON (Szymon) w języku starohebrajskim (Najwyższy Kapłan).



A oto inna moneta powstańcza z tego okresu. Do jej produkcji wykorzystano denary swych ciemiężycieli.



Denar Judei z lat 132-135 (postanie Bar Kosiby) wybity (raczej „nabity”) na denarach Trajana. Awers: winogrona, napis SHMON (najwyższy Kapłan), widoczne ślady głowy Trajana i poprzedniej rzymskiej inskrypcji. Rewers: LHRT YRUSHLM (Wolność dla Izraela). Również widoczne ślady poprzedniego rzymskiego napisu.



Zwróćmy uwagę, że rzymskie napisy otokowe zostały dość pracowicie zdarte. A grono winne jest tu symbolem przetrwania w skrajnie niesprzyjających warunkach, odradzania się życia.

Oczywiście, zgodnie z przykazaniami religii, na żydowskich monetach nie ma ludzi, zwierząt i istot żyjących. Rośliny były dopuszczalne.

Początkowo Żydzi wyzwolili całą prowincję wraz z Jerozolimą i w ruinach zburzonej wcześniej świątyni wznowili modły. Jednak latem 135 roku, po przybyciu posiłków znad Dunaju, powstanie zostało krwawo stłumione, prawie wszyscy obrońcy zamordowani a ci, co ocaleli, sprzedani w niewolę.

Po zdławieniu powstania, Hadrian zakazał Żydom mieszkać w obrębie Jerozolimy, przebudował miasto nadając mu nazwę Colonia Aelia Capitolina. Zmienił też nazwę kraju z Judea na Palestyna.

I to był początek rozpierzchnięcia się Żydów po całym świecie, ich diaspory i marzeń o powrocie do Ziemi Świętej, spełnionych dopiero po drugiej wojnie światowej w ubiegłym wieku. A święto Bar Kosiby jest nadal obchodzone w Izraelu.


Cesarscy synowie: Karakalla i Geta


Twórca dynastii Sewerów z nadania wojska, Septymin Sewer (193-211), wyruszył wraz z wojskiem latem 197 r. z Rzymu na wschód, zaniepokojony informacją o najeździe Partów na Mezopotamię. W wyprawie towarzyszyła mu najbliższa rodzina: druga żona, syryjska księżniczka Julia Domna i dwóch synów: Karakalla i młodszy o dwa lata Geta. Na wieść o zbliżaniu się wojsk Partowie wycofali się, Septymin bez problemów wyzwolił więc Mezopotamię i wkroczył do Partii, zdobywając kolejno Babilon, Seleucję i stolicę Ktezyfont nad Eufratem (obecnie malownicze ruiny 30 km na południowy wschód od Bagdadu). Zniszczył i ograbił miasto (w tym skarby króla Wologeza IV) i pojmał sto tysięcy niewolników. Na podbitych terenach założył nową prowincję Mesopotamia.



Aureus z 201 r. Karakalla i Geta jako cezarowie Septymina Sewera. Awers: ANTONINVS AVGVSTVS, popiersie na prawo Karakalli udrapowane, w zbroi i wieńcu laurowym. Rewers: P SEPT GETA CAES PONT, popiersie Gety w prawo udrapowane i w zbroi. RIC 38. Sear 6 #620.



Denar Karakalli z 208 r. Awers: ANTONINVS PIVS AVG, głowa Karakalli w prawo w wieńcu laurowym. Rewers: PONTIF TR P XI COS III, Karakalla i Geta siedzą na platformie na wprost, stojący Septymin Sewer w środku za nimi. RIC 106. RSC 456.




Denar Gety jako cezara z 205 roku. Awers: P SEPTIMIVS GETA CAES, udrapowane popiersie Gety w prawo. Rewers: PRINC IVVENT, Septymin Sewer, Karakalla i Geta na koniach w galopie w prawo. RIC 37b RSC 162a.


Następnie Septymin, ciągle wraz z rodziną i wojskiem, przez dwa lata podróżował po całym imperium. Do Rzymu powrócił w kwietniu 202 r. na uroczystość dziesięciolecia swego panowania. Potem kolejne wyprawy: do Afryki i Brytanii. Tak liczne podróże zostały przerwane śmiercią cesarza w lutym 211 r.

Synowie byli oczywiście od dawna przygotowywani do objęcia sukcesji po ojcu. Karakalla został mianowany cezarem (oficjalnym następcą) już w 196 r. a dwa lata później formalnie współrządził z ojcem. Geta zaś został dopuszczony do władzy w 209 r.

Aby uniknąć konfliktów należało szybko rozdzielić sfery panowania obu cesarzy. Ustalono więc (nie bez znacznego udziału ich ambitnej matki Julii Domny), że prowincje azjatyckie wraz z Libią i Egiptem obejmie Geta zaś resztą imperium będzie rządził Karakalla. Ten jednak był postacią zbyt ambitną i uporczywie myślał nad pozbyciem się młodszego brata i konkurenta. W 212 r. uknuł spisek: udał, że chce pogodzić się z bratem i na 26 lutego 212 r. zaaranżował spotkanie z nim w pałacu w obecności matki. Gdy jednak Geta wszedł do komnaty rzucili się na niego centurionowie i go zamordowali. Karakalla udał się natychmiast do koszar pretorianów, gdzie chaotycznie przekazał własną wersję wydarzeń. Po uzyskaniu poparcia pretorianów zjawił się następnego dnia w senacie, gdzie również przedstawił swoją wersję wydarzeń. Senat uniżenie przyjął te mętne wyjaśnienia. Następne dni wypełniła czystka, która kosztowała życie dwadzieścia tysięcy stronników Gety.

Karakalla rządził imperium do 217 roku. 8 kwietnia został zamordowany przez Marcjalisa, jednego ze swych legionistów.


Sesterc Gety z 210 r. z mennicy w Rzymie. Awers: IMP CAES P SEPT GETA PIVS AVG, popiersie w prawo Gety udrapowane i w wieńcu laurowym. Rewers: PONTIF TR P II COS II, Karakalla i Geta stojący, zwróceni do siebie, składający ofiarę na trójnogu, w środku stojący na wprost flecista, obok trójnoga zwierzę ofiarne. S.C. na odcinku. RIC 156a. Cohen 145.



Sester Gety z 211 r. z mennicy w Rzymie. Awers: P SEPTIMIVS GETA PIVS AVG BRIT, popiersie Gety w wieńcu laurowym w prawo. Rewers: CONCORDIAE AVGG, Karakalla i Geta stojący z berłami podają sobie dłonie, Herkules przy Karakalli i Bachus przy Gecie. S-C na odcinku. RIC 184, Cohen 25.



Jakimż więc komentarzem można zakończyć te rozważania gdy, jak widać na tych monetach, rozziew między oficjalną propagandą a rzeczywistością był tak olbrzymi? Jedynie chyba takim, że potem świat jeszcze nie raz się zadziwił i nieraz chyba jeszcze zadziwi podobnie skrajnymi przykładami propagandy, nijak nie przystającymi do realiów.



Strona : [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]


Podziel się!
        
Przeczytaj również...

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Brak komentarzyDodaj komentarz

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.