Nowożytność
Sarmatyzm to pierwszy przejaw kultury masowej w historii Rzeczypospolitej. Był to swoisty kanon legend, przemieszanych z faktami, które miały wyznaczać ideały polskiego szlachcica na przestrzeni trzech wieków - XVI do XVIII. Sarmatyzm miał wiele wad, które wpłynęły, zwłaszcza w oświeceniu i czasach współczesnych, na negatywne postrzeganie tego zbioru zasad i obyczajów. W czasach swego rozkwitu sarmatyzm fascynował nie tylko Polaków, ale i naszych wschodnich sąsiadów - Ukraińców, Litwinów i Rosjan (choć ci ostatni, w wyniku polityki . . .
Co rusz przeczytać można o naszych władcach z dynastii Jagiellonów. Ileż to wydano pocztów i biografii poszczególnych monarchów. Jednak jak niewiele miejsca poświęcono królewskim córkom i siostrom. Choć to powoli się zmienia, zastanówcie się ile tak naprawdę wiecie o Jagiellonkach. Niewiele prawda? Dlatego zapraszam was w krótką podróż z córkami Zygmunta Starego. Zygmunt Stary był człowiekiem bardzo uczuciowym. Nie wahał się okazywać swoich emocji i odczuć. I tak po śmierci swej młodszej córki Anny - była dzieckiem z pierwszego . . .
Wstępny opisTemat wymaga znajomości głównych cech i przedstawicieli renesansu w różnych dziedzinach kultury - zwróć uwagę na sztukę w celu odróżnienia jej od gotyku lub baroku. Naucz się przypisywać dzieła humanistów do autorów, obrazy i rzeźby do artystów. Pamiętaj kto kiedy wynalazł druk.Opis wymaganych pojęćPoznajesz pojęcie renesansurenesans - to odrodzenie fascynacji kulturą antyczną. Kolebką tego prądu kulturalnego są Włochy, gdzie prekursorzy kierunku pojawili się już w XIV w. Bogaci mieszczanie . . .
Wstępny opisTemat wymaga znajomości przyczyn , przebiegu i skutków wielkich wypraw odkrywczych, musisz rozróżniać postacie odkrywców i dokąd dotarli, a też konkwistadorów ora kilka istotnych dat i pojęć - poćwicz przebieg wypraw na mapie.Opis wymaganych pojęć Na początku poznajesz przyczynyPrzyczyny odkryć geograficznych - Wiek XVI można uznać, za czas kiedy w stosunkowo krótkim czasie odkryto sporo nowych lądów i dróg. Przyczyn wzmożonej ekspansji obcych terytoriów były dość sporo, od tych . . .
Antyk w służbie chrześcijaństwa:Podstawowym wzorem literatury barokowej był - jak i w renesansie - nadal antyk. Autorytet łacińskich mistrzów podtrzymywały poetyki Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, Łukasza Opalińskiego czy poetyki szkolne, antczne dzieła uważał za ideał nieosiągalny Wacław Potocki, który w cyklu wierszy wypowiedział swój sąd teoretyczny o literaturze, do mistrzów antycznych odwoływał się w swych rozważaniach o stylu Stanisław Herakliusz Lubomirski. [...]Z drugiej strony jednak właśnie w wieku XVII rzeczywisty . . .
Podporządkowanie ziem dawnej Rusi Kijowskiej w XIII wieku przez Złotą Ordę, spowodowało niemal całkowity upadek centrum kraju, zarówno pod względem politycznym, kulturalnym, jak i gospodarczym. W ten sposób na znaczeniu zyskały peryferie Rusi, zwłaszcza w dorzeczu górnej Wołgi (tzw. Ruś Zaleska). Na tych ziemiach w 2. połowie XIII stulecia zaczęło kształtować się księstwo moskiewskie. Jej władcy dość sprytnie lawirowali pomiędzy pozostałymi książętami ruskimi, zdobywając na nich kolejne ziemie, przy czym potrafili pozyskać . . .
W XVI-XVII wieku ziemie Rzeczypospolitej były jedynym miejscem, gdzie nie toczono walk religijnych, a miejsce zaciśniętej pięści, zastąpił braterski uścisk dłoni różnowierców. Polską wolność słowa i wyznania powszechnie podziawiali prześladowani, a nienawidzili prześladujący. Przez blisko dwa wieki Rzeczpospolita stała się "gospodą wygnańców", jak mówili pierwsi, i "azylem heretyków" jak mówili drudzy. Gdy w Paryżu mordowano protestanckich hugenotów, w Toruniu odbywały się msze katolików i protestantów w kościele świętego . . .
310 lat temu Anglia i Szkocja 16 stycznia 1707 roku podpisały Akt Unii. Na podstawie tego dokumentu Anglia i Szkocja zjednoczyły się w Królestwo Wielkiej Brytanii. Po blisko trzech stuleciach zjednoczenia, coraz częściej pojawiają się głosy o renegocjacji Aktu, a nawet o wyjściu Szkocji ze Zjednoczonego Królestwa. W 2014 roku odbyło się pierwsze referendum dotyczące tej kwestii. Ostatecznie wynik pokazał, że Szkoci nadal pragną pozostania w Zjednoczonym Królestwie. Jednak po siedmiu latach sytuacja nieco się zmieniła. Gdy okazało się, że . . .
Czasem ciężko jest sobie wyrobić zdanie o czymś, co dawno minęło. Aby ułatwić czytelnikom histuriona zrozumienie epoki Renesansu, warto zapoznać się z tekstami źródłowymi, a także opracowaniami wybitnych historyków współczesnych dotyczącymi tej przecudnej epoki. Zapraszam.
Pochwała Italii pióra Petrarki:Wielkie są twe miasta Italio, wysokie i groźne twe fortece. Wielka rozumem, niezwyciężona przez dumne ludy, potężna na lądzie i na morzu, wydajesz się samym swym wyglądem być przeznaczona do panowania nad światem. . . .
Od połowy XIV stulecia światopogląd Europejczyków zaczął się zmieniać. Dotąd stłamszeni, przygnębieni ciągłymi klęskami żywiołowymi, wojnami i doktryną Kościoła, zaczęli skłaniać się ku nowym ideą. W miejsce ascezy i pokory pojawiła się chęć zabawy, wolności i radości. Niestety nikt nie był w stanie wymyślić nowego świata, toteż zwrócono swoje spojrzenie ku temu co minęło - ku antykowi. Pierwszym, który spojrzał w tym kierunku był włoski poeta Francesco Petrarka (1304-1374), kolekcjoner dzieł antycznych, od dziecka . . .